ŞAMPİYON LİGİ’NDE İSVİÇRE MODELİ DÖNEMİ

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yeni format çalışmaları sezon başından beri gündemdeydi. Futbol severler tarafında oldukça merak edilen yeni değişikler hakkında UEFA geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. 2024 senesinde uygulamaya alınacak yeni format İsviçre modeli olacak.

Format değişikliğine yönelik yapılan çalışmalar, geçtiğimiz günlerde nihayet sonuçlandı. UEFA, 8 grup ile yapılan formattan çıkarak artık İsviçre Sistemini uygulayacak. 2024 sezonunda uygulamaya konulacak yeni modele göre, takım sayısı 32’den 36’ya yükselecek. Takım sayısının yükselmesiyle ekiplerin sahaya çıkarak mücadele edeceği maç sayıları da artacak.

Yeni format değişikliği için hazırladığı taslağı UEFA, üye olan 55 ülke futbol federasyonuna gönderecek. Yeni format, federasyonlardan gelecek olan tepkilere göre şekillenip uygulamaya sunulacak.

Toplam Maç Sayısı 225 Oldu

İlk turda oynanacak maç sayısı artık 10 olacak. Eski sistemde, 32 takım; dörderli 8 gruba ayrılırken, 36 takımın bulunduğu yeni formatta ise ekipler 9’ardan 4 gruba dağıtılacak. İsviçre modeliyle birlikte Eylül ve Aralık arasında 10 maç haftasına yükselirken, toplam maç sayısı da 96’dan 180’e çıkmış olacak. Böylelikle toplam maç sayısı da 225 olacak.

UEFA’nın, takım sayısını artırılarak maç sayısının yükseltilmesindeki temel amacı Şampiyonlar Ligi’ne katılan büyük takımları grup maçlarında daha fazla karşılaştırarak TV reytingleri ve pazarlama gelirlerini artırmak. Avrupa’nın dev kulüplerinin fazla maçla sayısıyla daha fazla seyirci çekeceği öngörüsüyle Şampiyonlar Ligi’nin daha fazla sponsora sahip olacağı düşünülüyor.

Kura Çekimi Formatı da Değişecek

1.torbada olan bir takım, 1. torbadan 2 takımla, 3. torbadan 3 ve 4. torbadan da 2 takımla karşı karşıya gelecek. 2. torbada kura çekimine katılacak bir takım, 1. ve 4. torbadan 3 takım ile, 2. Ve 3. torbadan ise 2 takımla maç oynayacak. 3. torbadan bir takım, 1. ve 4. torbadan 2 takım, 2. ve 3. torbadan ise 2 takımla mücadele edecek.  4. torbadaki bir takım, 1. ve 4. torbadan 2, 2. ve 3. torbadan 3’er takımla sahada karşılaşacak. Tüm maçların ardından tek bir puan durumu ortaya çıkacak.

İlk 8 Direkt Olarak Son 16’da

Grup maçları sona erdiğinde ilk 8 sıradaki takım direkt olarak son 16’ya kalacak. Geriye kalan 9. ve 24. sıradaki takımlar arasında eleme maçları olacak. Bu maçlar arasında mücadeleyi kazanan ekipler Son 16 Turu’na kalacak.

Ayrıca ilk 24 sırada bulunan takımlar, bir sonraki sezonda gerçekleştirilecek Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılma hakkına sahip olacak. Geriye kalan 25 ile 32. Sıralarda yer alan ekipler de küme düşmeme mücadelesi verecek.

Son 16 Turu Eşleşmeleri Nasıl Olacak?

Son 16 turundaki eşleşmeler takımların sıralamasına belirlenecek. 1. sıradaki takım 16. sıradaki takımla, 2. sırada olan takım ise 15. sıradaki takımla karşı karşıya gelecek. Bu eşleşmeler sonucunda ortaya çıkacak turnuva ağacına göre final müsabakasına kadar çift maç eliminasyon sistemi devreye girecek.