Şampiyonlar Ligi’nde Sistem Değişikliği

UEFA, bir ilke imza atarak Şampiyonlar Ligi için yeni formatını belirledi. Hazırlıklarında son aşamaya gelinen ve 2024 yılından itibaren geçerli olacak bu formatta İsviçre sistemi uygulanacak. Hayata geçirilmesi planlanan bu İsviçre sistemine göre, Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan takımların sayısı 32’den 36’ya olacak şekilde artacak ve buna paralel olarak Şampiyonlar Ligi’ndeki maç sayılarıda artmış olacak. UEFA’nın İsviçre sistemini uygulamayı planladığı Şampiyon Ligi’nde, grubunu ilk 8’de tamamlayan takımlar direkt son 16 turuna çıkmaya hak kazanacak.

UEFA, önümüzdeki süreçte uygulamayı planladığı bu İsviçre sisteminin taslağını üye olan 55 ülkenin federasyonlarına gönderecek. Bu üye federasyonlar, UEFA’nın kendilerine göndereceği format taslağını inceledikten sonra eğer varsa taleplerini bildirecek ve sistemin son hali bu taleplerin değerlendirilmesi üzerine belirlenecek.

İsviçre Sisteminin Detayları

UEFA’nın, 2024 yılından itibaren uygulamayı planladığı İsviçre sistemi göre Şampiyonlar Ligi’nde yer alacak takımların sayısı 32’den 36’ya yükseltilecek. Buna bağlı olarakta Şampiyonlar Ligi’nin ilk turunda oynanacak olan maç sayısı takım başına 6’dan 10’a yükselmiş olacak.

Bilindiği üzere Şampiyonlar Ligi sisteminde her grupta 4 takım olmak üzere toplamda 8 grup yer alıyor. Yıllardır devam eden bu klasik sistemin yerini her grubunda 9 takımdan oluşacağı ve toplamda ise 4 grubun bulunacağı bir lig sistemine geçilmesi planlanıyor.

Uygulanması planlanan bu İsviçre sistemi ile birlikte Şampiyonlar Ligi’nde maç haftası sayısı 10’a, toplam maç sayısı ise 96’dan 180’e çıkacak. Yani başka bir deyişle, maç sayısı 100 artarak 225 olmuş olacak. Öte yandan, bu yeni sistemde bir takımın 10 farklı rakibe karşı oynayacağı Şampiyon Ligi grup aşamasında ise eşleşmeler, takımların seri baı olup olmama durumuna göre belirlenmiş olacak.

Play-Off Sistemi

UEFA’nın İsviçre sistemini uygulamayı planladığı Şampiyon Ligi’nde, grubunu ilk 8’de tamamlayan takımlar direkt son 16 turuna çıkmaya hak kazanacak. İkinci 8 takım ise oynanacak olan play-off maçları ile belirlenecek. Yani, ligi 9. ile 16. Sırada tamamlayan takımlar ile birlikte, 16 – 24 arasında yer alan takımlar play-off maçlarında karşı karşıya gelecek. Öte yandan daha önceden bahsedildiği üzere Şampiyonlar Ligi’ndeki takım sayısının 32’den 36’ya çıkacak. Fakat, yeni sistemde bu 4 takımın nasıl seçileceği şu an belirli olmayan tek değişiklik olarak belirsizliğini koruyor.