ŞAMPİYONLAR LİGİ’NİN YENİ FORMATI BELLİ OLDU

Uefa 2024 – 2025 sezonu itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni Şampiyonlar Ligi formatını resmi olarak kamuoyu ile paylaştı. Şampiyonlar Ligi’nde 2024 – 2025 sezonundan itibaren 36 takım mücadele edecek. Tüm dünya kamuoyunu ikiye bölen ne Tartışmalara neden olan Avrupa Süper Ligi hakkında dedikodular yorumlamalar devam ederken UEFA tarafında hareketli dakikalar devam ediyor.

Avrupa’da faaliyet gösteren hem kalitesi ile hem de Finansal olarak zirvede bulunan 12 kulüp Avrupa Süper Lig’i çatısı altında mücadele edeceğini resmen duyurmuştu. 19 Nisan 2021 tarihi ile UEFA İcra Kurulu yaptığı toplantının ardından 2024 2025 sezonundan itibaren yürürlükte olması planlanan yeni formatın kabul edildiğini duyurdu.

WİLDCARD SİSTEMİ GELİYOR

UEFA tarafından kabul edilen ve 2024 2025 sezonundan itibaren yürürlükte olması planlanan yeni Şampiyonlar Ligi formasında organizasyonda yer alacak 36 kulübün UEFA sıralamasında bulunduğu yere göre 4 farklı şekilde mücadele edecek. Kendi liginde o sezon itibariyle Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme şansı bulamayan ancak organizasyonda önceki sezonlarda ciddi başarılar kazanmış olan iki kulübün Wild Card Kontenjanı kapsamında organizasyona dahil edileceği öğrenildi.

Grup aşamasının tamamen kaldırıldı. Yeni Şampiyonlar Ligi formatında ekipler finansal ve sportif başarıları farklı olan 10 değişik rakiple mücadele edecek. Şampiyonlar Ligi organizasyonunun yeni formatında her futbol takımı evinde 5 ekibi misafir ederken 5 de dış saha karşılaşması yapacak yani deplasmana gidecek.  10 karşılaşmanın tamamlanmasının ardından ortaya bir lig tablosu çıkacak.

Yapılacak bu ligin sonuna gelmesinin ardından tabloda ilk 8 sırada yer alan ekipler doğrudan üstüne Adını yazdırmayı başarırken geriye kalan 8 Ekip ise play-off şeklinde bir üst Tura çıkma şansını yıkamaya bilecekler. İsmini üst tura yazdırmayı başaramayan ve play-offlarda elenen ekipler ise UEFA Avrupa Ligi’ne düşecekler. Son 16 mücadeleleri ise Şampiyonlar Ligi’nin normal formatında devam edecek.

UEFA BAŞKANINDAN AVRUPA SÜPER LİGİ AÇIKLAMASI

Dünyaca ünlü 12 takımın birleşerek Avrupa Süper Lig’i çatısı altında mücadele etme kararı almasının ardından UEFA başkanı Aleksander Ceferin konu ile alakalı Avrupa Süper Ligi’nde yer alacak oyuncuların hiçbir şekilde Dünya Kupası’nda ya da Avrupa Şampiyonası’nda oynamasına izin verilmeyeceğini belirtti. UEFA başkanının yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Avrupa Süper Ligi’nde forma giyen futbolcular milli takımlarında forma giyemeyecekler.