Şampiyonun Adı Meksika!

Temmuz ayında olduğumuz şu günlerde futbolseverlerin kendilerini eskiye kıyasla daha az mutlu hissettiklerinden bahsedebiliriz. Bunun sebebi tahmin edebileceğiniz üzere liglerin tatilde olması! Ancak, Ağustos ayı ile beraber Avrupa’da ligler yavaş yavaş başlayacak. Bu süreçte, futbolseverleri memnun edecek bazı turnuvalar da düzenleniyor. Onlardan birisi de CONCACAF Altın Kupa!

Her şeyden önce, merak edenler için CONCACAF’ın ne olduğunu açıklayalım! Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Federasyonu kısaltması olarak bilinen CONCACAF, son derece eğlenceli bir organizasyon ile özdeşleşti. CONCACAF Altın Kupa’nın finalinde Meksika ile Panama karşı karşıya geldi.

Meksika Sahaya 4-3-3 Dizilişi ile Çıktı

Son olarak 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele eden Meksika, o turnuvaya çok erken veda etmişti. Ülkesindeki insanları hayal kırıklığına uğratmıştı. Aradan aylar geçti. Meksika milli takımı yeniden bir araya geldi. Hedef 2023 Gold Cup idi. Finaldeki rakip Panama, futbolu yakından takip edenlerin bildiği üzere Meksika’ya kıyasla daha düşük seviyede bir takım idi.

Güncel tarih itibariyle, Meksika’yı Jaime Lozano çalıştırıyor. Lozano, takımını bu turnuvada şampiyonluğa taşımak istiyordu. Bu yüzden, sahaya 4-3-3 gibi son derece ofansif bir diziliş ile çıktı. Meksika’nın kalesini her zaman olduğu gibi Ochoa korudu. Dünya Kupası ile özdeşleşen kaleci, 38 yaşında olmasına rağmen halen daha milli takımda görev almaya devam ediyor. Defans dörtlüsünü Sanchez, Montes, Vazquez ve Gallardo oluşturdu. Orta sahada görev yapanlar arasında Alvarez, Chavez ve Romo vardı. İleri üçlüyü Antuna, Pineda ve Martin oluşturdu.

Kupayı Getiren Gol Son Dakikada Geldi

Maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Meksika idi. Maçı izleyenler, Meksika’nın Panama karşısında son derece rahat bir galibiyet alacağını ve kupaya uzanacağını düşünüyorlardı. Fakat, Panama’nın kolay kolay pes etmeye niyeti yoktu. Onlar da finale boşuna çıkmadıklarını gösteren bir oyun oynuyorlardı.

Panama  – Meksika mücadelesi kıran kırana geçiyordu. Her ne kadar gol olmasa da top bir o kalede bir de bu kaledeydi. Futbolcular, gol atmak ve ülkelerini şampiyonluğa taşımak adına ellerinden geleni yapıyorlardı. Futbolseverler, maçın uzatmaya gideceğini düşünüyorlardı. Ancak, 88’inci dakikada sahneye Gimenez çıktı. Pineda’nın asistinde golü atan isim oldu. Bitime kısa bir süre kala golü yiyen Panama’nın yapabileceği fazla bir şey yoktu. Meksika, maçı 1-0 kazanarak şampiyon oldu. Maçın ardından düzenlenen kupa töreni ile de kupasına kavuştu.

Guillermo Ochoa’nın Futbolu Bırakmaya Niyeti Yok!

13 Temmuz 1985 tarihinde dünyaya gelen kaleci 1.83 boyunda! Kendisi, 2023 yılının Ocak ayından bu yana Serie A ekiplerinden Salernitana’da forma giyiyor. Kulübü ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde sona erecek.

38 yaşındaki kaleci, Meksika milli takımının formasını bugüne kadar 144 defa giydi. Kalesinde 143 gol gördü.