Şenol Güneş Gidiyor


2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu’nda oynadığı son maçta Hollanda’ya deplasmanda 6-1 gibi farklı bir skorla mağlup olan milli takımımızda köklü değişiklikler söz konusu. Edinilen bilgilere göre A milli takımımızın teknik direktörü, alınan 6-1’lik mağlubiyetten sonra görevden ayrılmanın eşiğinde.


Riva’da Görüştüler


Türkiye Futbol Federasyonun yetkilileri, 9 Eylül tarihinde Riva’daki tesislerde teknik direktör Şenol Güneş ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeden iki sonucun çıkması bekleniyor. Bu sonuçlardan ilki Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in teknik direktör Şenol Güneş’in görevden alındığını açıklaması.


İkinci sonuç ise 69 yaşındaki teknik direktörün milli takım teknik direktörlüğü görevini bıraktığını açıklaması.


Şenol Güneş’in Hollanda maçından sonra yaptığı açıklamalarda milli takımın başına geçtiğini açıklaması Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerinin bazılarında rahatsızlık yarattı. Başkan Nihat Özdemir, bunun üzerine 69 yaşındaki teknik direktörle bir görüşme gerçekleşti.


Türkiye Futbol Federasyonu’ndan henüz görüşmenin detaylarıyla ilgili bir bilgi gelmedi ancak görüşmenin Şenol Güneş’in milli takım kariyeri hakkında olduğu iddia ediliyor.


Milli takımın başındaki 2. Dönemini geçiren Şenol Güneş, bu döneme 2019 yılının Mart ayında Rumen teknik direktör Mircea Lucescu’dan boşalan koltuğu devralarak başlamıştı. Şenol Güneş’in milli takımla olan sözleşmesi 2022 yılının Haziran ayında sona erecekti.


İlk Dönem ve Güneş’in kariyeri


Teknik direktörlük kariyerine Trabzonspor’da yardımcı antrenör olarak başlayan Şenol Güneş, kariyeri boyunca Trabzonspor, Boluspor, İstanbulspor, Antalyaspor ve Sakaryaspor’u çalıştırdıktan sonra 2000-2004 yılları arasında milli takımı çalıştırdı.


Bu dönemde milli takımı tarihinde 2. Kez Dünya Kupası’na götürme başarısı yakalayan Şenol Güneş, milli takımımızı 2002 FIFA Dünya Kupası’nın üçüncüsü yapmayı başararak milli takım düzeyindeki en büyük başarımıza da imza attı.


Daha sonra Trabzonspor, FC Seoul, Bursaspor ve Beşiktaş’ı çalıştıran Güneş, Beşiktaş ile üst üste 2 şampiyonluk yaşadıktan sonra 2019’da milli takımdaki ikinci dönemine başladı. İkinci dönemin başında çok iyi sonuçlar alan Şenol Güneş, milli takımı EURO 2020’ye götürmeyi başardı.


Ancak EURO 2020’de gösterilen performanstan sonra kendini toplayamayan milli takım, son olarak 2-0 öne geçtiği Karadağ maçında sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı ve Hollanda’ya 6-1 mağlup oldu.