Spor Takımlarının Yeni Gelir Kaynağı

Futbol kulüpleri, dijital atılımlarını yenilemeye kaldığı yerden devam ediyor. Son dönemde popülerleşen “taraftar yolu ile kazanç” modellerinden biri olan “Taraftar Token” projesi de bu çalışmalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Covid-19 ile Gelen Ekonomik Sorunlar

Bir spor dalı olsa da popülerliğini korumaya her daim devam eden ve ekonomik değerleri ile milyar dolarları aşan bir sektör haline gelen dijital atılımlarla yenilenmeye devam ediyor. Finansal daralma yaşayan spor endüstrisi, özellikle futbol kulüplerini ekonomik yönden olumsuz etkiledi.

Geçen yıldan bu yana devam eden ve ekonomiyi alt üst eden yeni tip korona virüs (covid-19) sürecinde, özellikle futbol kulüpleri, çeşitli varyasyonlar deneyerek gelir kapısı yaratmaya başladı. Dijitalleşme kapsamında sosyal medya platformları, çeşitli aplikasyonlar gibi alanlar ile taraftar etkileşimini gündeme aldı.

Peki Avrupa kulüplerinde durum nedir? Avrupa’nın önemli futbol değerlerinden Barcelona, Paris Saint-Germain, Juventus gibi ünlü kulüplerinde kullandığı Taraftar Token uygulamasında sportif başarı ve genel taraftar ağı en önemli etkiye sahip.

“Taraftar Token” uygulaması dijitalleşme sürecinde kulüplere iyi bir gelir kapısı oluyor. Borcu bulunan kulüplerin uzun vadede bu etkileşimi sağlamakta güçlük çekeceğini ve finansal olumsuzluklar taşıyan kulüplerin bu gelir kapısında uzun vadede sonuç alabilmesi güç görünüyor.

Türkiye’de Durumlar Nedir

Türkiye spor kulüplerinin temel finansal sorunlarından öte pandemi kaynaklı sorunların önüne geçmek için taraftar uygulamasından daha fazla yararlanması bekleniyor. Peki bu taraftar uygulamasının avantajları neler diye bakacak olursak…

Maç günü deneyimlerinden faydalanılabilir. Maç günü ısınma sırasında sahaya erişmek ve stadyum turuna çıkmak. Maçların VIP olarak izlenmesi. Takım ile buluşmalara katılma, oyuncular ile online görüşme yapılması, maç bileti, forma ve hatıra değeri olan kulüp ürünlerinin kazanılması avantajlar arasında yer alıyor.

Tüm bu avantajların yanında dünyanın dört bir yanındaki başka taraftarlarla etkileşime girebilme imkânı sunuluyor. Futbol kulüpleri bu sistem sayesinde taraftarının desteğini almayı ve ekonomik koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor. Dünya çapındaki kulüplerin başvurduğu bu sistemin ülkemizde ne denli yararlı olacağı henüz soru işareti. Doğru planlamalar ve sporda dijitalleşme sürecinin iyi yönetilmesi ile birlikte sistem işe yarayabilir.