Spor Yasası Onaylandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesi beklenen spor yasası ile birçok farklı alana çeşitli düzenlemeler gelecek. Spor bu yasadan sonra tamamen değişecek.

Bir önceki yıl gelirlerin %10’unun aşılması durumunda ve bakanlığın izni olmadan  Spor federasyonunun gelecek yıllarda borç yüküne sokulması halinde o dönemin Spor federasyonu başkan ve yönetimi, 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası alacak.

Belirlenen Kurallar ve Para Cezaları

spor yasası

Son dönemde sıkça gündeme gelen ve tartışma konusu olan spor yasası kabul edildi. Buna göre Spor dallarının profesyonel olarak belirlenmesinde Spor federasyonu nda görüş alınacak ve kararı bakanlık verecek. Spor dalları gençlik ve Spor bakanlığı tarafından belirlenecek ancak spor dalları bir çok açıdan spor federasyonuna bağlı olacak.

Spor kulübü ve Spor anonim Şirketi yönetimi ve başkanı ekonomik açıdan kurallara aykırı kararlar almaları halinde 1 ile 3 arasında hapis cezası alacak. Spor kulüpleri anonim şirketler tarafından yapılacak ödemelerde  hazine ve maliye bakanlığının belirlediği kurallara uyulmaması halinde kişi veya kişilere 100 ile 500 gün arasında adli para cezası verilecek.

Spor kulübü kurmalarının yasak olmasına rağmen Spor kulübü kuranlar veya spor kulüplerine üye olanlar ve Kanunların belirlediği yasaklara karşın spor kulüplerine üye olan kişi veya kişilerin o kulüpten ihraç etmemesi veya kulüp üyesi olmasına rağmen üye olma hakkını kaybeden kişilerin kayıtlarını silmeyen Spor kulübü başkan ve yönetim kuruluna 5 bin lira para cezası verilecek.

Kulübe ait tutulması gereken kayıtları tutmayan başkanlara yönetim kurulu üyelerine ve yöneticileri üç ay ile bir yıl arasında hapis veya adli para cezası verilirken, belirlenen kurallara göre uygun bir şekilde kayıt tutmayan Spor kulübü başkanı yöneticileri ve kayıtları tutmakla görevli olan kişiler de  5 bin lira para cezası alacak.          

Tahkim Kurulu ve Menajerlik Düzenlemeleri   

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu ise yönetim kurulu tarafından seçilecek. En az 10 yıllık tecrübeye sahip olan hukukçular tarafından seçilecek olan Tahkim Kurulu üyeleri, Bir başkan, altı asıl  ve altı yedekten oluşacak.

Spor kulüpleri ve futbolcular Profesyonel sözleşmeleri veya transfer görüşmelerini yürütecek olan Futbol menajerleri ile çalışabilecek. Futbolcu ile menajer arasında imzalanacak olan sözleşme noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunlu kılınacak ve Menajerlik sözleşmesin süresi en fazla iki yıl olacak. Bu sözleşmelerde tarafların isimleri sözleşme tarihi,  süresi ve faaliyetleri kapsayacak şekilde ödeme koşulları fesih yükümlülükleri gibi maddeler yer alacak ve tarafların imzaları istenecek.

Spor kulübü Başkanı ve yönetim kurulu, eğer belirlenen ücret sınırlamaları aşılırsa 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası alacak. Bu sınırlamalara menajerlerin uymaması durumunda lisansları iptal edilecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulan ve bakanlık ve Türkiye futbol federasyonu tarafından onaylanan gençlik ve Spor kulüpleri istedikleri alanlara göre kanunun yürürlüğe girdiği günden itibaren 2 yıllık süre içerisinde spor kulübü veya gençlik derneği olarak tercihini yapmak zorunda.