SUPER BOWL ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Dünyanın en büyük organizasyonlarından olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli spor organizasyonu olarak bilinen Amerikan futbol ligi, bilinen adıyla NFL (National Football League), Tampa Bay Buccaneers ve Kansas City Chiefs ekiplerinin karşı karşıya geldiği Super Bowl maçıyla tamamlandı.

Super Bowl galibi Tampa Bay Buccaneers, zorlu sezonun ardından şampiyonluğa ulaştı. Tampa Bay Buccaneers, rakibi Kansas City Chiefs’i Florida eyaletinde oynanan maçta 31-9 gibi farklı bir skorla mağlup ederek son şampiyon olduğu yıl olan 2003 yılından beri ilk kez şampiyon olarak, 18 yıllık NFL şampiyonluğu hasretine son verdi.

Tampa Bay Buccaneers ekibinin yıldız oyuncusu Tom Brady, kendi kırdığı NFL’de en çok şampiyonluk yaşayan oyuncu rekorunu geliştirdi. Super Bowl maçı pandemi sebebiyle Raymond James Stadı’nda 25.000 taraftar önünde oynanırken milyonlarca insan televizyon başında mücadeleyi naklen takip etti. Super Bowl maçlarında bir gelenek haline gelen devre arası şovunda The Weekend isimli sanatçı bol gösterili ve dansçının olduğu konser verdi.

4 çeyrek halinde oynanan ve bu yıl 55 si düzenlenen Super Bowl maçında mücadelenin ilk çeyreği sonlanırken Tampa Bay Buccaneers’ın 7-3’lük üstünlüğü vardı. İkinci çeyrekte daha da iyi bir performans sergileyen Tampa Bay Buccaneers, ikinci çeyrekte 14 sayı üretip ilk yarıyı 21-6 gibi farklı bir skorla kapattı.

Kansas City Chiefs ikinci yarı başında ilk yarıya oranla daha iyi bir oyun sergilese de skoru 21-9’a getirdikten sonra Tampa Bay Buccaneers yine üstünlüğü ele aldı ve sayı vermeden 10 sayı kaydetti.

5. KEZ MVP OLDU

Kariyerinde 10. kez Super Bowl maçına çıkan ve oyun kurucu pozisyonunda oynayan 43 yaşındaki deneyimli oyuncu Tom Brady, MVP (En Değerli Oyuncu) ödülüne de layık görüldü. Bu ödül Tom Brady’nin Super Bowl maçlarından aldığı 5. MVP ödülü oldu.

TOM BRADY’DEN TARİHİ REKOR

Tampa Bay Buccaneers Ekibiyle kazandığı bu şampiyonluk ile kariyerindeki 7. Super Bowl zaferini yaşayan Tom Brady, kendisine ait olan en fazla Super Bowl kazanan oyuncu (6) rekorunu geliştirerek 7’ye yükseltti.

Tom Brady aynı zamanda NFL’de en fazla şampiyonluk yaşayan takımlardan daha fazla şampiyonluk yaşayarak tarihe geçti. NFL’de en fazla şampiyonluk yaşayan takım olan New England Patriots ekibinin 6 şampiyonluğu bulunurken, Tom Brady 7 şampiyonluk yaşadı.