Süper Lig Gençleri

Spor Toto Süper Lig ‘de geçtiğimiz sezonda en çok konuşulan isimler genç oyuncular olmuştu. Şampiyon Trabzonspor dahil tüm kulüplerde oyuna giren genç isimler övgü toplamış gelecek için umut olmuştu.

Süper Lig’de Süre Bulmamak Genel Sorun

Futbol gibi takım sporlarında bir oyuncunun kendini gösterebilmesi için oyunda süre alması olmazsa olmaz. Özellikle böyle büyük organizasyonlarda antrenmandaki performanstan ziyade maç tecrübesi önem arz ederken gençler daha da tecrübesiz kalıp gelişimlerini geç tamamlıyorlar. Bunda Süper Lig ‘deki kulüplerin başarı isteğinden dolayı oyunu riske atmama düşüncesi ön plana çıkıyor. Daha tecrübeli isimlerle garantiye oynayan kulüplerin bu yöntemle başarı görüp görmedikleri tam olarak analiz edilemezken olan genç isimlere oluyor. Kendilerini gösterme şansı bulamayan gençler alt liglerde mücadele ederek gelişmeye çabalıyor. Ancak bu da kariyerlerini alt liglerde sürdürmelerine kapı aralıyor.

Gençler Süper Lig ‘de süre bulamadıkça alt liglere gidiyor, Süper Lig kulüpleri istediği gibi yerli bulamayıp yabancılara yöneliyor. Bunun sonucunda yabancı oyunculara muhtaç kalmanın yanında ülke futbolu da kalitesizleşmeye doğru gidiyor. Dolaylı olarak da milli takım performansını olumsuz etkileyen bu zincirleme reaksiyonların en belirgin kanıtı olarak  da milli takımımızda hep yabancı altyapılı oyuncularımızın öne çıkması gösterilebilir. Kalitesizleşme bu sayede kaçınılmaz oluyor ve git gide geriye düşüyoruz.

Alt yapıdan oyuncu yetiştirmek ülke futbolu için ne kadar önemliyse oyuncunun yetişmesindeki süre bulmanın etkisi de o kadar önemli. Yabancı oyuncuları al – sat yatırımlarından kazanan takımlar bir de alt yapıdan yetişen oyuncusunu doğrudan satmak ile ne kadar kazanacaklarını da düşünmeliler. Ülkemizde bazı kulüpler genç oyuncu harcamakla ün salmışken bazıları ise gençleri parlatmakla ün saldı. 4 büyüklerden genç oyuncuları en çok parlatan ekip ise son şampiyon Trabzonspor olarak yıllardır görülüyor. Tüm büyük kulüplerin ve sağlam altyapıların parlatılmaya ihtiyacı vardır ki cevhere dönüşebilsin.  

Olumlu olarak geçtiğimiz sezonda daha çok genç futbolcu izlememizin yanı sıra bu sezon daha çok genç de kadrolara dahil oldu. Bunda Anadolu takımlarının genç oyuncularla birlikte gösterdiği başarı mı etkilidir orası tartışılır. Ancak istatistiklere göre gençler için umut artıyor. Ayrıca genç isimlerin ligde süre bulması taraftar için oyunun seyir zevkini de artırıyor.

Süper Lig’de Süre Bulan Genç İsimler

Gökdeniz Bayrakdar (20), Ersin Destanoğlu (20), Bünyamin Balcı  (20), Rıdvan Yılmaz (21), Doğan Alemdar (21), Ajdin Hasic (20) gibi isimler saydık. Özellikle Emrehan Gedikli ve Kerem Şen bordo mavililerde parıldayan gençlerden olması yanı sıra en çok konuşulan diğer isim ise Fenerbahçe ‘den Arda Güler oldu. Sosa gibi efsane bir isimden daha iyi bir performans gösteren Arda taraftarlar tarafından da büyük beğeni topladı.

Spor Toto Süper Lig ‘in en genç ismi ise 16 yaşındaki stoper Efe Sarıkaya olarak gözüküyor. Efe Sarıkaya Altay Spor Kulübü ‘nde forma giyiyor.