Süper Lig İçin Çok Kötü Haber

Son yıllarda Avrupa kupalarına katılan takımların almış olduğu kötü sonuçlar aşikar. İlk turda elenmeler, gruplardan çıkamamalar, mağlup olunan maçlar ve kaybedilen maçlar…

Tüm bunlar ile birlikte Türk futbolunun özellikle Avrupa kupalarındaki önlenemeyen düşüşü devam ediyor. Son 20 yıl baz alındığında Galatasaray, Avrupa kupalarında toplamda 125 maça çıktı. Bu 125 maçtan 40 galibiyet, 34 mağlubiyet ve 51 mağlubiyet aldı. Beşiktaş ise oynağı 83 Avrupa kupası maçından 32 galibyet, 19 beraberlik ve 32 mağlubiyet aldı.

Öte yandan Fenerbahçe ise 74 Avrupa maçından 31 galibiyet, 19 beraberlik ve 24 mağlubiyet ile ayrıldı. Özellik Süper Lig’deki üç büyük takımın almış olduğu sonuçlar diğer ülke takımlarının aldığı sonuçlara göre başarısız olması ülke puanının yıldan yıla düşmesine sebep oldu.

Bu sezon ülkemizi Avrupa kupalarında son ana kadar temsil eden iki takım vardı. Medipol Başakşehir ülkemizi UEFA Şampiyonlar liginde temsil ederken, Demir Grup Sivasspor ise UEFA Avrupa Ligi’nde temsil ediyordu. Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi’ndeki grubunu ne yazık ki son sırada tamamladı ve gruptan çıkamadı.

Öte yandan Demir Grup Sivasspor ise en son Maccabi Tel Aviv ile oynadığı maç ile tamamladı ve üçüncü sırada bitirdiği grupta Avrupa macerasına son verdi. Bu sonuçların ardından ne yazık ki Türk kulüpleri UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ve Avrupa Ligi’ne doğrudan katılım hakkını kaybetmiş oldu.

Türk Futbolunun Düşüşü

Türkiye ülke puanı sıralamadasında en son Demir Grup Sivasspor’un Maccabi Tel Aviv maçını kaybetmesi neticesinde 13. sıraya kadar düştü. Bu düşüsün bir bedeli olarak da artık direkt olarak Avrupa Ligi’ne takım gönderemeyceğiz.

Böylelikle Türkiye, 2022 – 2023 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ve Avrupa Ligi’ne artık direkt takım gönderemeyecek. Ülke puanı sıralamalarında Ukrayna sahip olduğu 31.7 puanla Türkiye’nin bir basamak üstünde 12. sırada yer alıyor.

Ukrayna’nın bir üstünde 11. sırada 32.125 puanla İskoçya, İskoçya’nın bir basamak üzerinde 10. sırada 35.825 puan ise Avusturya bulunuyor. 

Grup Aşaması Hakkı Bitti

Türk takımlarının Avrupa’da aldığı olumsuz sonuçlar neticesinde, Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunu şampiyon olarak tamamlayacak takım, 2022 – 2023 sezonunda Şampiyon Ligi’nde oynayabilmek için artık ön eleme turu oynamak zorunda olacak.

Artık Türkiye’nin Avrupa’ya doğrudan takım gönderme hakkı kalmadı.