Süper Lig Kulüplerinden beIN Sport Protestosu

Ülkemizin futbol kulüplerinin yayıncı müessesesi olan BeIN Sports’un yapması ihtiyaç duyulan ödemeleri aksattığı nedeni öne sürülerek yapılmaya karar verilen protesto sonucu bu akşam ilk defa Fatih Karagümrük ile Galatasaray arasında yapılan karşılaşmada uygulandı. Protesto yapılırken protokol tribününde yer edinen yöneticiler alkışla takımların protestosuna destek oldu.

 Karşılaşmanın ilk dakikasında oyundaki futbolcular yerinden hareket etmediler. Karşılaşma, ilk 60 saniyeden sonra tekrar oynanmaya başlandı.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği 18 Aralık tarihinde bitirdikleri ortak izahat ile Süper Lig’in 13’üncü haftasında ve Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’in 15’inci haftasında yapılacak bütün karşılaşmaların ilk dakikasında oyundaki bütün futbolcular hareket etmeyeceğini bildirmişti.

Yayıncı Kuruluş ödemeleri yaptığını söyledi

Yayıncı müessese BeIN Sports ise Karagümrük- Galatasaray karşılaşması başlamadan meydana getirilen açıklamalarda ödemelerin tamamının yetkili kulüplere yapıldığını belirtti.

BeIN Sports, karşılaşmanın ilk dakikasında meydana getirilen protesto sırasında ise ekrana takımların sahayaca çıktıkları 11 kişilik takım kadrosunu gösterdi.

TFF yalanladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), maçların gösterim bedeli ödemeleri üstüne meydana getirilen tartışmalara ilişik bir duyuru paylaştı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yazılı beyanında, “Digiturk’ün 2020-2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedeli TFF’ye tam olarak ödenmiştir yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır” dendi.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği gösterim bedellerinin tamanen ödenmemesi nedeni öne sürülerek bugün icra ettikleri ortak bildiride Süper Lig’in 13’üncü haftasında ve TFF 1. Lig’in 15’inci haftasında oynanacak bütün maçların ilk dakika oyundaki bütün futbolcular hareketsiz bir şekilde duracağını duyurmuştu.

Protesto yapılırken protokol tribününde yer edinen yöneticiler alkışla takımların protestosuna destek oldu.

Galatasaray mağlup oldu

Süper Lig’in güçlü takımlarından Sarı Kırmızılı ekip Galatasaray, dış sahada yaptığı Fatih Karagümrük karşılaşmasından beklenmeyen bir sonuç alarak 2-1’lik skorla yenik ayrıldı.  Karşılaşmanın ilk dakikasında oyundaki futbolcular yerinden hareket etmediler. Karşılaşma, ilk 60 saniyeden sonra tekrar oynanmaya başlandı.

Fatih Karagümrük’ün gollerini karşılaşmanın 46. dakikasında Ndao ve 90+11. dakikasında Mevlüt Erdinç kaydetti. Sarı Kırmızılıların tek golü ise 90+6. dakikada Mbaye Diagne geldi.