Süper Lig Takımları Avrupa’yı Yaptıkları Transferlerde Solladı


2021 – 2022 sezonu kapsamında Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor başta olmak üzere tüm Süper Lig takımları hareketli bir transfer dönemi yaşadı. 8+3 kuralı yürürlüğe girmesine rağmen 4 büyükler, çok sayıda yıldız ismi kadrosuna ekledi ve transferler için ciddi miktarda para harcandı.


Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor ile sözleşme imzalayan futbolcu sayısı toplamda 41 olurken Süper Lig’deki 20 takım için bu sayı 265’i buldu. İspanya La Liga takımları ve İngiltere Premier Lig ekipleri bu sayıları göremedi.


Avrupa’nın ardından Türkiye’de de transfer dönemi sona erdi. Ekonomik sıkıntılar yaşadıkları halde Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor yoğun transfer gündemleri ile çok sayıda başarılı oyuncuyu renklerine bağladı. 20 takımın toplam transfer sayısı 265 olurken Süper Lig’deki ekip başına düşen ortalama transfer sayısı 13,3 oldu.


Süper Lig Zirveyi Bırakmadı


Süper Lig, Avrupa’daki en büyük 5 lig ile mukayese edildiğinde transfer konusunda zirvede yerini aldı. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor’un total borcu 17 milyar lirayı aştı. 4 büyük takımdaki toplam 41 transferin bedeli 51 milyon Euro, yaklaşık olarak 510 milyon TL oldu. Süper Lig takımları hem bonservis hem de kira bedeli olarak yüksek bir meblağın altına girdi.


4 büyük takım, transfer sürecinde 29 milyon Euro gelir elde ederken 71 milyon Euro da borç yükümlülüğünün altına girdi. Süper Lig 2021 – 2022 sezonundaki açık 42 milyon Euro’ya yükseldi. Transferlerden elde edilen gelirler Süper Lig kulüpleri için geçen sezon ile kıyaslandığında önemli bir ölçüde düştü.


Rakamlar Ortada!


Süper Lig’de kulüp başına düşen transfer sayısı 13,3 olur iken İspanya La Liga’da bu sayı 6,75’e indi. İngiltere’nin Premier Lig’inde her kulüp ortalama 5 transfer yaparken Serie A 10,2’lik orana sahip oldu. Ligue 1’in transfer oranı 6,35 ve Bundesliga için bu sayı 7,3.
La Liga ve Premier Lig’den 40 ekip totalde 236 yeni isim ile imza attı. Süper Lig’de 20 kulüp olmasına rağmen transfer sayısı 265.