Süper Lig’de İz Bırakan Gol Kralları

1959 yılında başlayan süper lig bu güne kadar geçen 63 sezonda toplamda 45 futbolcu gol  krallığı unvanını kazanırken nu oyuncuların 32’si Türk, 13’ü yabancı oyuncu olarak tarihe geçmiş durumda.

İlk Gol Kralı Metin Oktay

Süper lig tarihin de ilk gol kralı ve en fazla gol atan futbolcu unvanını Türk futbolunun ve Galatasaray kulübünün efsane isimlerinden Metin Oktay‘a ait.

Efsane oyuncu futbol kariyerine 1952 yılında İzmir’in yerel takımlarından biri olan Damlacıkspor’ da başladı. 1954-55 sezonun da profesyonel kariyerine ilk olarak İzmirspor transfer olarak burada geçirdiği tek sezonunda İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğu ve 18 maçta attığı 17 gol ile gol krallığı yaşadı.

1955 yılında Gündüz Kılıç 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek başarılı ve genç oyuncu Metin Oktay’ı sarı kırmızılı renklere dahil etmeyi başardı. Böylece 5 yıl boyunca Metin Oktay unutulmaz başarılara ev sahipliği yapmaya Galatasaray’da başladı.

Metin Oktay futbol hayatı boyunca tam olarak 6 kez gol kralı oldu ve lig tarihinde 217 gollük bir rekora imza atarak tarihe geçmeyi başardı. Aynı zamanda da Metin Oktay hala adından sıkça söz ettiren ve efsanesi hala devam eden bir futbolcudur.

Gol Kralları Galatasaray’dan Çıktı

Süper lig sezonunda en çok gol atan 45 futbolcunun 17 ‘si Galatasaray ‘dan çıkarken 15’i Fenerbahçe 5 ‘i Trabzonspor, Beşiktaş ile Bursaspor ise dörder kez ligin en çok gol atan oyuncusu unvanna sahip oyuncusunu kadrosunda bulundurmuştur.

Tanju çolak 63 yıllık süper lig tarihinin 1987-88 sezonun da Galatasaray forması altında 39 gol atarak rekoru kırdı ve Türk futbol tarihine geçti. Galatasaray forması giyen Metin Oktay ise 38 gol sahip. Tanju Çolak kariyeri boyunca bir başka rekorunu ise 5 kez kırdığı gol krallığı unvanını elinde tutmasına ek olarak bu gol krallığı unvanını 3 ayrı kulüpte birden ulaşarak ayrı bir rekora imza attı ve adını tarihe yazdırdı.