SÜPER LİG’DE ŞAMPİYONLUĞUN ARDINDAN

Süper toto süper Lig’in bu sezonu tamamlandı ve sezonun şampiyonu Beşiktaş oldu. Beşiktaş kupayı kazanırken evine hem de ziraat Türkiye kupası’nda kazanan iki kupayla beraber dönerken Galatasaray kupayı kıl payı kaçırarak ikincilik koltuğunda oturdu Fenerbahçe ise üçüncü sıradaki yerini korudu. Alt sıralarda ertelenen takım var Denizlispor, Erzurumspor, Ankaragücü Gençlerbirliği oldu.

SÜPER LİG’DE EN YOĞUN SEZON

Süper toto süper Lig’de bu sezon gerçekten oldukça yoğun ve tempolu bir şekilde geçti. Özellikle yeni tip koronavirüs ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınından dolayı oyuncuların hastalığa yakalanması

, çok yoğun tempolu maçların olması, üç gün arayla maçlara çıkılması ve tüm bu yoğun temponun içinde aynı zamanda puan hesaplamalarının yapılması da hem futbolcuları hem teknik direktörleri hem de taraftarları yordu.

Süper Lig’de Beşiktaş ve Galatasaray averaj farkını baz alarak son haftaya son maça çıktılar. Beşiktaş Galatasaray’ın averaj farkını kapatamamasından dolayı şampiyon oldu. Eğer Galatasaray Averaj farkına kapatmış olsaydı şampiyon Galatasaray olacaktı. Hem Beşiktaş hem de Galatasaray 84 puanla sezonu tamamladılar. Fenerbahçe ise 82 puanla sezonu tamamlayarak üçüncü sırada yerini aldı.

Süper Lig’de şampiyonluk yarışının aksine aynı zamanda da alt bölgelerde de eleme potası oldukça heyecanlı geçti. Süper ligin bitmesine üç hafta kala elenecek olan ilk takım Denizlispor oldu. Denizlispor’un ardından Ankaragücü ve Erzurumspor’un elenmesi kesinleşti. Son haftaya kadar umudunu taşıyan Gençlerbirliği ise ne yazık ki son haftadaki rakibi Trabzonspor’a karşı yenilince ligde kalamadı. İki Ankara temsilcisi, başkent temsilcisi gelecek sezon süper toto Süper Lig’de olamayacaklar.

SÜPER LİG’DE AVRUPA KUPALARI İÇİN MÜCADELE

Şampiyonluk, eleme potası ve Avrupa kupaları Süper Lig’in en çok merak edilen cevaplarıydı. Şampiyonluk yarışının aksine aynı zamanda dördüncü ve beşinci sıra içinde takımlar birbirleriyle yarıştı. Sezonun başında liderlik koltuğunda çok uzun süre kalan Alanyaspor Avrupa kupası için son haftalarda ne kadar bastırmaya çalışsa da bir türlü bunu başaramadı. Geriden gelerek beşinci sıraya kadar yükselen Sivasspor Avrupa kupalarına katılmaya hak kazandı. Aynı zamanda dördüncü sırayı garantileyen Trabzonspor’da Avrupa kupalarına gitmeye hak kazandı. Trabzonspor ve Sivasspor’u yerinde olabilmek için özellikle Alanyaspor ve Hatayspor takımları çok mücadele etse de bunu başaramadılar.

Bu sezon Süper Lig’de teknik direktörlerin çok fazla değişmesi, oyuncuların hastalanması, kırmızı kartlar, penaltılar, atılamayan penaltılar, hakemlerin kararları, teknik direktörlerin oyuncuların aldığı cezalar ve tabii ki de maçların yoğunluğu herkesi çok fazla yordu. Sezonun sonunda herkes üzerindeki yorgunluk hem sevinerek attı hem de üzülerek attı. Yeni bir sezon için tüm takımlar şimdiden hazırlıklarına başlayacaklar. Başlayacaklar.