Süper Lig’in Yabancı Açmazı

Spor Toto Süper Lig’de mücadele edecek kulüpler, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 8+6 yabancı kuralını açıklamasından sonra sıkıntıya girdi ve transfer politikalarını değiştirmek zorunda kaldı. Kadrosundaki fazla yabancılarla yollarını ayırmak isteyen kulüpler de maddi sıkıntıya girdi.

Süper Lig kulüpleri, hem yeni transferler için hem de oyuncularla yollarını ayırmak için paraya ihtiyaç duyuyor ve kulüplerin tüm bunları yaparken Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlediği harcama limitlerini aşmaması gerekiyor.

Alınan bu kararlar doğrultusunda Süper Lig’de devam eden oyuncuların durumları nasıl olacak hangi adımlar atılacak şimdiden merak ediliyor. Her takım yabancı sınırına dikkat etmek ve ona göre transfer yapmak durumunda kalacak.

Süper Lig’de Tff Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karara göre 2021-22 sezonunda Süper Lig’de mücadele edecek olan kulüpler kadrosunda en fazla 14 oyuncu bulundurabilecek ve bu 14 oyuncunun en fazla sekizini aynı anda sahaya sürebilecek.

2020-21 sezonunun başında yabancı serbestliğine güvenerek transfer planlaması yapan kulüpler, tüm planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlediği harcama limitlerini aşmamaya çalışan kulüpler, transfer meselesinde maddi sıkıntı yaşıyor.

Üç Büyüklerin Durumu

Türkiye Futbol Federasyonu, 2021-22 sezonunda Süper Lig’de oynayacak kulüplerin kadrolarında en fazla 28 oyuncu bulundurabileceğini açıkladı.

Üç büyüklerden biri olan Fenerbahçe’nin kadrosunda şu anda 17 tanesi yabancı olmak üzere 37 oyuncu bulunuyor. Yeni sezon başlamadan önce kadrosuna takviye yapmak isteyen Fenerbahçe, birçok oyuncusuyla yollarını ayırmak zorunda. Sözleşme fesih bedelleri düşünüldüğünde Fenerbahçe, yollarını ayırdığı her oyuncuya para ödeyecek ve bu da ekstra maliyet anlamına geliyor.

Sarı lacivertli kulüp,1 yabancı oyuncuyu transfer etmek isterse 4 yabancı oyuncuyla yollarını ayırmak zorunda kalacak. Birçok oyuncusuna talip de olmayan Fenerbahçe, tüm bunları 497 milyon TL’lik harcama limitini aşmadan yapmaya çalışacak.

2020-21 sezonunu ikinci sırada bitiren ve yeni sezonda şampiyonluk hedefleyen Galatasaray da kadrosunda Fenerbahçe gibi 37 oyuncu bulunduruyor. Kadrosunda 12 yabancı oyuncu bulunduran Galatasaray, en çok limite sahip olan takım olsa da sarı kırmızılı kulübün maliyet yükü çok fazla.