Taraftar Token Hakkında Her Şey

Günden güne daha da değerlenen taraftar tokenlar hem kulüplerin hem de taraftarın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Dünyadaki büyük kulüplerin yanında Türkiye’den de birçok farklı kulüp taraftar token çıkarttı. Yakın bir zamanda Beşiktaş’ın taraftar tokenı da piyasaya sürülecek.

Peki, nedir bu taraftar tokenlar? Kulüpler neden taraftar token çıkartıyor? Taraftarlar neden token alıyorlar? Taraftar token almak güvenli mi? Taraftar token nereden alınır? Taraftar token alırsam kar eder miyim? Taraftar token almak yasal mı? Taraftar token alırsam zarar eder miyim? Taraftar token almanın şartları nedir?

Bütün bu soruların cevapları haberimizde bulunuyor.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor Tokenları

Her şeyden önce taraftar token almak da satmak da tamamen yasal. Bütün takımlar kendi taraftar tokenlarını çıkartabileceği gibi her bir alıcı da istediği kulübün taraftar tokenını alma hakkına sahip. Yatırım olarak da düşünülebilecek taraftar tokenlar kulüplerin yaptığı anlaşmalara göre farklı farklı piyasalarda satışa sunulabiliyor. Güncel liste için kripto para piyasalarının sitelerini takip etmeniz gerekiyor.

Bu haberin içeriğinde Paribu’da satışa sunulan taraftar tokenların listesini sizinle paylaşıyoruz. Paribu dışında Binance gibi kripto para borsaları da anlaştığı takımların fan tokenlarını üretip satabiliyor. Binance üzerinde üretilen ve satılan tokenların başında Porto ve Lazio geliyor.

Paribu Üzerinden Hangi Tokenları Alabilirim

Galatasaray Fan Token (GAL) – Trabzonspor Fan Token (TRA) –Fenerbahçe Fan Token – Juventus Fan Token (JUV)  – Paris Saint Germain Fan Token (PSG) – Atletico De Madrid Fan Token (ATM) – AS Roma Fan Token (ASR) – AC Milan Fan Token (ACM) – Barcelona Fan Token (BAR)  – Manchester City Fan Token (CITY) – Inter Milan Fan Token (INTER) – Arsenal Fan Token (AFC)

Taraftar Tokenların Avantajları

Taraftar token sahibi taraftarlar da yatırımcılar da token fiyatlarının artmasıyla kara geçebilirler. Kripto para piyasalarında fiyat istikrarının olmaması birçok yatırımcıyı ayrıca düşündürüyor. Kar edebilme olasılığın olmasının yanında zarar edebilme olasılığı da çok yüksek. Alınan token fiyatının düşmesine bağlı olarak taraftarlar aldıkları tokenlara göre zarar de edebilirler.

Taraftarların token almasının ilk sebebi olarak yatırım gözüküyor. Uzun süreli ya da kısa süreli yatırım aracı olarak da kullanılabilecek olan taraftar tokenları kar dışında taraftarlara ekstra avantajlar da getiriyor. Her kulüp kendi taraftarına yönelik fan token alınca farklı farklı avantajlar sunabiliyor. Bu avantajların için VIP misafir olarak stadyuma davet de bulunuyor.

Birçok avantaj Socios uygulaması üzerinden taraftarlara sunuluyor. Token sahibi taraftarlar kulüplerinin düzenlediği çevrimiçi anketlere katılarak kulüplerini aktif bir şekilde destekleyebiliyor. Ayrıca kulüpler bazen taraftarları için ekstra yarışmalar ve ödüller törenleri de düzenleyebiliyor.

Taraftarlar dışında da kulüpler taraftar tokenların anlık değerlerine göre gelir elde ediyor. Gelir kapısı olarak görülen taraftar tokenlara Türkiye’de de birçok farklı takımın ilgisi devam ediyor. Alınan bilgilere göre Beşiktaş da yakın bir zamanda kendi fan tokenını piyasaya sürmek için çalışmalara devam ediyor.