TFF 1. LİG’E DE VAR SİSTEMİ GELİYOR

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 30 Mart 2021 Salı günü gerçekleştirdiği toplantıda VAR uygulamasıyla ilgili yeni bir karara vardı. Kurul, 2022/2023 sezonundan itibaren, TFF 1. Lig’de Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) uygulamasının hayata geçirilmesine karar verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 30 Mart Salı günü yaptığı toplantıda aldığı karara göre VAR uygulaması, TFF 1. Lig’e de getirilecek. Kurul, Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin (VAR) 1. Lig’de 2022/2023 sezonundan itibaren kullanılmasını kararlaştırdı. Türkiye’de ilk defa 2018/2019 sezonunda Süper Lig’de uygulanmaya başlanan VAR, ayrıca Süper Kupa, TFF 1. Lig play-off maçları ve Ziraat Kupası son 16 turundan itibaren de kullanılıyordu.

Kurul’un aldığı bu kararla birlikte ise VAR sistemi artık TFF 1.Lig’in tümünde kullanılabilecek. Öte yandan VAR uygulamasının nasıl ortaya çıktığına ve özelliklerine şöyle bir göz atacak olursak, karşımıza çıkan ilk bilgi, bu uygulamanın ilk defa FIFA 2018 Dünya Kupası’nda kullanılmaya başlandığı olur. VAR, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın ardından, 2018/2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyanis sezonundan itibaren Türkiye’de de uygulanmaya başlandı.

VAR’ın kullanılmasındaki amaca bakacak olursak, bu sistem düşünülenin aksine tüm pozisyonlarda %100 kesinlik elde etmek amacıyla kurulmadı. Futbolda her pozisyonda son karar merciinin maçın hakemi olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak bu sistemle birlikte hakemin aldığı karar, video incelemesi sonucunda bariz bir şekilde hatalıysa değiştirilebiliyor.

VAR sisteminin uygulanmasındaki asıl amaç, hakemin kararının doğru olup olmadığını sorgulamak değil, o kararın açık bir şekilde yanlış olup olmadığını belirlemek. Yani Video Hakem Uygulaması, eğer maç sırasında hakemi ve oyuncuları tereddütte bırakan bir pozisyon olursa, hakemin videoda pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle iletişim kurup onlara danıştığı ve onlardan gelecek bilgiye göre karar verebildiği bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

VAR’A HANGİ POZİSYONLAR SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA GİDİLİR?

Öte yandan VAR sistemine hangi pozisyonlar için gidildiği de merak konusu. Öncelikle VAR hakemlerine goller için başvurulabilir. Karşılaşma sırasında takımlardan biri gol attığında, VAR hakemleri o golden önce golü geçersiz kılabilecek bir kural ihlalinin olup olmadığına bakar ve bunu maçın hakemine bildirir. Aynı şekilde VAR sistemiyle, verilen veya verilmeyen penaltı kararlarında bariz bir hata yapılıp yapılmadığı da karşılaşmanın hakemine bildirilir.

Ayrıca pek çok maçta söz konusu olan ve oyuncuların çokça itiraz ettiği yanlış futbolcuya kart gösterilmesi meselesi de VAR sistemiyle daha rahat bir şekilde çözülür. Özellikle direkt kırmızı kart gösterilmesi durumunda, bariz bir hata olup olmadığı bu sistemle açıkça ortaya çıkarabilir.

TFF 1. LİG VAR İÇİN HAZIRLANIYOR

Türkiye Futbol Federasyonu’nun verdiği kararla, ülkemiz Süper Lig ve TFF 1. Lig olmak üzere ilk 2 liginde VAR sistemini uygulayan Avrupa’nın sayılı ülkelerinden biri olmaya hazırlanıyor. TFF Yönetim Kurulu, FIFA ile protokol imzaladıktan sonra Riva’daki TFF VAR Merkezi’ni ve TFF 1. Lig maçlarının oynanacağı stadyumları sistem için hazırlamaya başlayacak. Ancak Kurul, fiziki ve teknolojik altyapı çalışmaları, VAR, AVAR ve operatör kadroları gibi konuların eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için söz konusu uygulamanın 2022/2023 sezonunda başlatılmasına karar verdi.