TFF Açıkladı : Stadyumlar Artık Tam Kapasiteli

Türkiye Futbol Federasyonu, statlara alınacak seyirciler hakkındaki kararını açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu, 9 Kasım 2021 tarihinden sonra stadyum kapasitelerinin yüzde 100’ünün kullanılabileceğini açıkladı.

TFF, yaptığı açıklamadaprofesyonel liglerdeki stadyumlara tam kapasitede seyirci alınmasını onayladı. TFF, daha önce Korona virüs vakalarının artığı dönemde stadyumlara yüzde 30’a kadar seyirci alınması kararı almıştı ve bu kararı tepki toplamıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu, stadyum kapasiteleri hakkında yeni bir duyuru yayınladı. Alınan karara göre 9 Kasım 2021 itibariyle profesyonel liglerdeki stadyumlara tam kapasitede seyirci alınabilecek. 13 Ağustos 2021 tarihinde başlayan2021-22 sezonunda, Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararına göre profesyonel liglerdeki stadyumlara yüzde 50 kapasiteli seyirci alınıyordu.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Sağlık Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda alınan yeni karar, maçların tam kapasitede oynanması yönünde oldu.

Stadyumlara Maskesiz Girilemeyecek

TFF’nin yayınladığı açıklamada, TFF ile Sağlık Kurulu’nun görüş ve önerileri doğrultusunda tüm sağlık tedbirleri uygulanarak 9 Kasım 2021 tarihinden itibaren profesyonel liglerdeki stadyumlarıntam kapasitede kullanılabileceğini açıklayarak Avrupadaki Major liglerin ardından Türkiyedeki profesyonel lig maçları yüzde 100 kapasitede oynanacak.

Sağlık Bakanlığı,7 Eylül 2021 tarihi ile 12 yaş ve üstü kişilere aşı hakkı tanımıştı. Alınan karara göre  9 Kasım 2021 tarihine kadar olan 60 günlük bu sürede 12-17 yaş arası kişilerin aşı takvimini tamamlayabileceğiiçin stadyumlara alınacak olan seyircilere ayrım yapılmayacak.

Bu yüzden 9 Kasım 2021 tarihinden sonra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve en az iki doz aşı olanlar veya en az bir kez Kovid-19 hastalığına yakalanıp Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan aşılardan bir doz olarak aşı takvimini tamamlamış olan kişiler, profesyonel liglerdeki stadyumlara giriş yapabilecek.

TFF’nin aldığı kararda Kovid-19 hastalığı geçirdikten sonra hastalığın üzerinden 180 gün geçirmeyen kişiler, Kovid-19 talimatları doğrultusunda belirlenen şartlara göre stadyuma alınabilecek.

Artık PCR Testi İle Seyirci Alınmayacak

Alınan bu karara göre Türkiyedeki profesyonel liglere artık PCR testi ile seyirci alınmayacak. 9 Kasım itibariyle tam kapasitede olan stadyumlarda bulaş riskini düşük tutmak amacı ile aşı takvimini tamamlamış olan kişiler maçlara giriş yapabilecek.

TFF ile Sağlık Kurulu’nun aldığı kararda, Hangi yaş grubundan olursa olsun aşı takvimini tamamlamamış olan kişiler stadyumlara alınmayacak. Federasyonun açıklamasına göre, Mevsimsel gribin artması sebebiyle ve Kovid 19 tedbirleri doğrultusunda stadyumlara giriş ve çıkışlarda maske kontrolü yapılacak. Bu yüzden maçlara gidecek olan kişilerin aşı takvimini tamamlamasına rağmen maskesi olmaz ise stadyuma giriş yapamayacağı açıklandı.