TFF beIN Media Group ile İki Yıllık Sözleşme İmzaladı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun çok önemli bir karar vermesi bekleniyordu. Takdir edersiniz ki, Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarını kimin yayınlayacağı oldukça önemli bir husus! 90’lı yılların ikinci yarısından bu yana şifreli kanalda izlenen futbol maçları için farklı bir alternatif düşünülüyordu. Farklı şirketlerin yayın ihalesine girecekleri ifade ediliyordu. Ancak, yeni TFF’nin göreve gelmesiyle beraber değişen bir şey olmadı. Bir başka deyişle, hali hazırda Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarını yayınlayan mevcut yayıncı beIN Media Group ile yola devam edilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu; resmi internet sitesinden konuyla ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Hali hazırda maçların yayın hakkına sahip olan beIN Media Group ile iki yıllık yeni sözleşme imzalandığını dile getirdi. Bunun yanı sıra, 2022 – 2023 ve sonraki sezonlara ait olan yayın ihalesinin iptal edildiğini ifade etti. İstekli olanların ihale şartnamesindeki koşullara uygun teklifler vermemesi dolayısıyla ihale iptal edildi. Buna ek olarak, paketler için sunulan tekliflerin hedeflenen miktarın çok gerisinde kalması da ihale iptaline neden oldu.

Takdir edersiniz ki, 2022 – 2023 sezonu için transfer dönemi açıldı. Kulüplerin neredeyse her birisinin ciddi ekonomik sıkıntıları bulunuyor. Bilhassa TFF 1.Lig’deki kulüplerin birçoğunun transfer tahtasının kapalı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye Futbol Federasyonu; kulüplerin yaşadığı ekonomik krizin farkında! Bunun yanı sıra, Kasım ayında başlayacak Dünya Kupası sebebiyle sezonun erken açılacak olması da kulüplerin bir an önce transfer yapmasını gerekli kılıyor. TFF; kulüplerin önlerini görebilmeleri ve bir an önce transfer yapabilmeleri adına düğmeye bastı. En iyi teklifi veren mevcut yayıncı Digitürk beIN Media Group ile iki yıllık sözleşme imzaladı.

İmza Töreni Ne Zaman?

Türkiye Futbol Federasyonu imza töreni hakkında da bilgi verdi. 24 Haziran 2022 Cuma günü Riva’da resmi imza töreni düzenlenecek. Bu törende beIN Media Group ile 2022 – 2023 ve 2023 – 2024 sezonları için resmi sözleşme imzalanacak. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra hem Digitürk hem de beIN Media Group CEO’su olarak bilinen Yousef Al-Obaidly’nin katılacağı tören saat 10.00’da başlayacak.

2022 – 2023 Sezonunda Süper Lig’de Hangi Değişiklikler Olacak?

Herkesin bildiği gibi Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunda Trabzonspor şampiyon oldu. Bordo mavili takımın hak ederek aldığı şampiyonluğun ardından takımlar 2022 – 2023 sezonu için hazırlıklarına başladılar. Galatasaray’ı önümüzdeki sezon Okan Buruk çalıştıracak. Fenerbahçe ise dünyaca ünlü teknik adam Jorge Jesus ile anlaşma sağladı. Beşiktaş ve Trabzonspor da geçtiğimiz sezonki hocaları ile yollarına devam ediyorlar.

Süper Lig’de önümüzdeki sezon 8+3 kuralı geçerli olacak. Bir başka deyişle, takımlar; sahaya en çok sekiz yabancı oyuncu ile çıkabilecekler. İlk 11’de üç yerli futbolcunun bulunması gerekiyor. Ayrıca, takımların kadrolarında en çok 14 yabancı futbolcu bulunacak.