TFF’nin Aşı Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Covid-19 aşı takvimini ya da izolasyon süresini tamamlayan kişilerin yeni sezonda seyirci olarak maçlarda bulunacağını açıkladı. TFF ayrıca 2021-2022 sezonunda misafir takım uygulamasını askıya aldığını ve misafir takımın seyircisi yerine ev sahibi takımın seyircisinin alınabileceğini duyurdu. Bu kararlara sayesindeTFF, kamu sağlığını korumayı hedefliyor.

Kararların Detayları

Covid-19 pandemisi yüzünden neredeyse 1 buçuk yıldır seyircisiz gerçekleşen maçlar için TFF yeni bir düzenleme getirdi. Bundan sonra maçlar tribünden izlenebilecek fakat tribüne giriş şartlarına uyarak bu durum gerçekleşecek.

TFF’nin kuralın göre Covid-19 aşısı olmayanlar veya hastalığı geçirip iyileşmeyenler stada giremeyecek. Buna göre Covid-19  son aşının üzerinden 14 gün geçirenler tribüne alınabilecek. Bunun yanı sıra Covid-19 geçiren ve izolasyonunu tamamlayan kişiler 180 gün süresinde tribünlerde yerini alacak.

12 yaşını tamamlamış ancak aşı sırası henüz gelmeyen kişiler ise maçtan en fazla 48 saat önce yapılan negatif PCR testini ibraz etmek üzere maçlarda seyirci olabilir.

Aşısızlar Kesinlikle Alınmayacak

Aşı takvimini tamamlayan veya hastalığı atlatan kişiler belgelerini ibraz ederek stadyumda yerini alırken 12 yaşından küçük çocuklar stadyuma giremeyecek.

Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarında seyirci girişi HES uygulaması ve e-bilet sistemi üzerinden takip edilecek. E-bilet üzerinden bilet alacak kişilerin HES kodlarını girerek işlemi tamamlaması gerekiyor.

TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin tribünde yerini almasını sağlamak için ev sahibi takım girişte HES kodu üzerinden kontrol yapacak.

Stadyuma giren gazeteci ve çeşitli kişiler seyircilere uygulanan kurallara tabi olacak.

Kamu sağlığının uygulanması için TFF’nin mevcut kararlarında misafir takımın seyircileri alınmıyordu. Bu kuralın devam ettirilmesine karar verilerek 2021-2022 döneminde misafir takım seyircileri alınmayacak. Misafir tribünlerini ancak ev sahibinin seyircileri kullanabilir.

Son olarak 12 yaşını tamamlamış ancak talimatlardan önce bilet almış kişilere maça gelmeden en fazla 24 saat önce PCR testi yaptırıp negatif sonucu ibraz etmek zorundalar. Ancak kombine sahipleri 60 gün içinde aşı takvimlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Aksi takdirde 60 günün sonunda tribünlere giriş izinleri iptal edilecek.