THY Euroleague Anadolu Efes, Real Madrid Karşısında Mağlup

Turkish Airlines Euroleague karşılaşmaları başladı.Real Madrid-Anadolu Efes’i potada 82-69 mağlup etti. Böylelikle geçtiğimiz sezonun şampiyonu, sezona mağlubiyet ile başladı.

Anadolu Efes’ten Kötü Başlangıç

Anadolu Efes geçtiğimiz yıl düzenlenen 2020-2021 THY Avrupa Şampiyonası’nda  oldukça başarılı bir sezon geçirerek şampiyonluğa erişmiş, kupayı ülkemize getirmişti. 2021-2022 sezonunda ilk eşleşmeler gerçekleşti.Anadolu Efes İspanya temsilcisi olan Real Madrid ile eşleşti.Karşılaşma deplasmanda gerçekleşti.Anadolu Efes Real Madrid karşılaşması için İspanya’nın Madrid şehrinde bulunan Wizing Center’a gitti.

Karşılaşmayı yöneten hakemler Robert Lottermoser Olegs Latisevs,Carmelo Paternico oldu.

Anadolu Efes maça verimli başlayamadı.Basit top kayıpları ile üst üste sayı kaybeden Anadolu Efes mücadelenin gerisinde kaldı.Maçın 4. Dakikasında Real Madrid 12-0 avantajlı konumda yer alıyordu. Ataklarını artırarak maça geri dönmeyi deneyen Anadolu Efes ilk periyotta bu amacına ulaşamadı. 17 sayı fark ile ilk periyot Real Madrid’in üstünlüğü ile son buldu.

Maçın ikinci periyodunda Anadolu Efes istedikleri sayıyı üretemedi. Anadolu Efes karşılaşmanın ilk dört dakikasında sadece 5 sayıyı skor tablosuna ekleyebildi.İlerleyen dakikalarda Real Madrid baskısına artırarak devam etti.İkinci periyodun 14. dakikasına gelindiğinde fark 41-20 skor tablosuna ulaştı.Aradaki fark geri dönüşü zor kılan duruma geldi.Ancak Anadolu Efes baskısına devam etti.Micic ve Larkin’in üç sayılık basketleri ile oyunda kalmaya çalışmaları sonucu değiştirmeye yetmedi.Tüm mücadeleye rağmen 2. Periyotta da durum değişmedi.Real Madrid 50-35 periyodu kazandı.

Lacivert-Beyazlı takımın üçüncü periyota maçı çevirme olasılığı düşüktü.Nitekim düşük olan bu ihtimal gerçekleşmedi.Real Madrid üçüncü periyota da ağırlığını koydu.3. Periyodun son bölümünde atak yapmayı başaran ve farkı eriten Anadolu Efes buna rağmen maçı çeviremedi.Üçüncü periyotta Real Madrid’in galibiyeti ile son buldu.

Anadolu Efes’in Sezon Başarıları

2018-2019 yıllarında da Anadolu Efes Finallerde yer aldı.Bu karşılaşmalardan ikinci olarak ayrılan Anadolu Efes geçtiğimiz yıl düzenlenen 2020-2021 Şampiyonası’nda kupayı kazandı.

Anadolu Efes 1999-2000 ve 2000-2001 yıllarında düzenlenen sezonlarda dörtlü finalleri üçüncülük ile bitirdi