THY Euroleague’de Şampiyonluk Yaşayan İki Takım Fenerbahçe Ve Anadolu Efes

2000 yılından beri düzenlenen en üst düzeydeki ve kazananın Avrupa Şampiyonu olarak adlandırıldığı uluslararası profesyonel basketbol turnuvası THY EuroLeague ‘ de Türkiye ‘ ye şampiyonluk sevinci yaşatan iki takım Fenerbahçe ve Anadolu Efes takımları.

2021 – 2022 Sezonu Başlıyor

THY EuroLeague’ de yeni sezon başlamasına az bir süre kaldı. Turnuva da Türkiye ‘ de son kazanan takım Anadolu Efes olurken bir diğer Türk Takımı Fenerbahçe oldu.

Basketbol da güçlü bir kadroya sahip olan Fenerbahçe bu turnuva da geçtiğimiz 7 sezonun 5’ inde dörtlü finallere kalma başarısı gösteren sarı lacivertli takım üç kez de bu zorlu turnuva da finale çıkmayı başardılar.

Sarı laciverti takım final oynadığı 3 karşılaşmanın birinde mutlu sona ulaşmışlardı.  2017 yılın da İstanbul’ da oynana son dörtlü finalde Türkiye yi temsil eden sarı lacivertli kulüp ilk maçta İspanyol temsilcisi Real Madrid’i finalin dışına iten Fenerbahçe final de komşu Yunan ekibinden Olympiakos’ u yenerek Türk Basketbol tarihinin erkeler de ki en büyük başarısını elde ederek tarihe geçmiş oldular.

Bir başka temsilcimiz Anadolu Efes ise son iki yılın finalini oynayan takım son final de Almanya’da Köln şehrinde düzenlenen dörtlü finalin ilk maçında Rus ekibi CSKA Moskova’ yı ilk olarak final’ in dışın da bıraktılar. Takım final de İspanya’ dan Barcelona’ yı yenerek Avrupa’ nın en büyükleri arasına adını yazdırmış odular.

Son Finallere Damga Vuran Türk Takımları

THY EuroLeague’ de son 6 sezonun 5’ inde Türk takımları final oynadılar.

Sarı lacivertli takım 2017’ de kazandıkları kupa sonrası 2016 ve 2018 de ise turnuvayı ikincilik ile bitirdiler.

Anadolu Efes ise turnuvanın son kazanan takımı olurken 1999 – 2000 ve 2000 – 2001 yıllarında turnuva da üçüncülük elde ederek tamamladılar.

Türkiye’yi Temsil Eden İlk Takım Ve İlk Galibiyet

Avrupa’ nın bir numaralı kupası olan turnuva da Türkiye’ yi ilk temsil eden takım Modaspor oldu.

Kupa 1 ‘ deki ilk galibiyetimiz ise sarı kırmızlı takım Galatasaray ‘ dan geldi.