TOFAŞ SAHASINDA 91–72 MAĞLUP OLDU

TOFAŞ, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi play-off I Grubu 4. hafta maçında konuk ettiği İtalyan ekip Happy Casa Brindisi’ye, 91–72 mağlup oldu. Bu sonuçla 4. mağlubiyetini almış olan mavi yeşilliler, bir üst tura çıkma şansını kaybetti ve lige veda etti. Bursa ekibi, Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda gerçekleşen mücadeleye Berk Uğurlu, DeVaughn Akoon-Purcell, Tarik Phillip, DJ White ve Jeremy Simmons beşlisiyle başladı.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi play-off turunda, I Grubu’nda bulunan TOFAŞ, dördüncü hafta karşılaşmasında İtalyan ekip Happy Casa Brindisi’ye kendi sahasında 91–72 yenildi. Mavi yeşilli takım, bu sonuçla birlikte ligdeki 4. mağlubiyetini almış oldu ve play-off karşılaşmalarının tamamlanmasına 2 hafta kala 8’li finalde mücadele etme şansını kaybetti. Bursa ekibi maça Tarik Phillip, Berk Uğurlu, Akoon-Purcell, DJ White, ve Jeremy Simmons beşlisiyle başladı.

Birinci periyotta ilk basketini Tarik Phillip ile bulan TOFAŞ, 2. dakikaya 6–2 önde girdi. 4. dakikada Tarik Phillip, Akoon-Purcell, ve Berk Uğurlu’nun sayılarıyla skor 10–8 oldu. Fakat Happy Casa 6. dakikada Thompson ve Perkins ile 13-10’luk bir üstünlük yakalamayı başardı. İtalyan ekibe Berk Uğurlu, Tomislav Zubcic, Semaj Christon ve Tarik Phillip’in basketleriyle karşılık vermeye çalışan mavi yeşilliler ise ilk periyottan 27–21 geride ayrıldı. İkinci periyoda Happy Casa iyi başladı.

Savunmadaki enerjik performansıyla dikkat çeken İtalyan temsilcisi, 15. dakikada aradaki farkı 9 sayıya çıkararak skoru 36–27 yaptı. Bursa ekibinin rakibine yetişmek için denediği 3’lük denemeleri ise sık sık başarısızlığa uğradı. Bunun üzerine konuk ekip hücum hattında baskın bir oyun karakteri göstererek farkı çift hanelere çıkardı ve skoru 41–31 yaptı.

Happy Casa devre arasına ise 51–36 üstün girdi. Ev sahibi ekip üçüncü periyoda Jeremy Simmon’ın sayılarıyla başladı ve 23 dakikada 9-2’lik seriyle farkı 8’e indirdi. Ancak Happy Casa, farkın kapanmasına izin vermeyerek skoru 25. dakikada 58–47 yaptı. Konuk ekip final periyoduna ise 19 sayılık farkla 72–53 önde girmeyi başardı.

Final periyodunun ilk dakikalarında TOFAŞ Berk Uğurlu, Tomislav Zubcic ve Semaj Christon’un basketleriyle farkı 13’e çekti ve skoru 72–59 yaptı. Ancak İtalyan ekip yine mavi yeşillilere baskı uygulayarak kalan dakikalarda da sayı üretti ve parkeden 91-72’lik galibiyetle ayrıldı.

HAKAN DEMİR MAÇ SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

TOFAŞ’ın Başantrenörü Hakan Demir maç sonrası düzenlenen basın toplantısında bazı açıklamalarda bulundu. Demir yaptığı açıklamada rakip takımı tebrik ettiğini, İtalyan ekibin baştan sona kadar çok iyi bir maç ortaya çıkardığını, TOFAŞ’tan çok daha sert oynadığını, takımının Happy Casa’ya karşılık vermede zorlandığını ve bu mağlubiyetle bir sonraki tura çıkma şanslarını kaybettiklerini dile getirdi.

Başantrenör ayrıca maçı kaybetseler de savaşmaktan vazgeçmediklerini, son ana kadar kendi basketbollarını oynayacaklarını ve Türkiye liginde de devam edip, bitirebilecekleri en üst sırada ligi bitireceklerini sözlerine ekledi.

ÜST TURA ÇIKMA ŞANSIMIZI DEĞERLENDİREMEDİK

TOFAŞ oyuncularından Berk Uğurlu da Happy Casa mücadelesi sonrası açıklama yaptı. Uğurlu maçın zor olduğunu, üst tura çıkma şanslarını değerlendiremediklerini, rakip takımın maç boyunca savunmada sert oynadığını, İtalyan ekibin akıllı oyununa cevap veremediklerini, takım olarak daha çok birebir oyuna yöneldiklerini ama yine de önlerinde Türkiye Ligi’nin olduğunu ve takımının burada da yüksek hedeflere sahip olduğunu dile getirdi.