Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları

Bu sezon 33.sü düzenelecek olan Yaz Olimpiyatlarına Tokyo ec sahipiği yapacak. Bilindiği üzere Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları, ilk olarak normal tarihinde yani 24 Temmuz ve 9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tiüp koronavirüs salgını, bu büyük organizasyonun tarihininde değişmesine sebep oldu. Ardından alınan yeni bir karar neticesinde Tokya 2020 Yaz Olimpiyaları’nın 23 Temmuz – 8 Ağıstos 2021 tarihinde düzenlenmesine karar verildi.

Olimpiyat hakkında da kısava bilgi vermek gerekirse; 33 spor dalının yer alacağı bu olimpiyatta, ilk kez kaykay, karate, dalga sörflü olimpik programa ve sportif tırmanış kategorileri yer alacak. Buna ek olarak, daha öncede var olan fakat daha sonra kaldırılan beyzbol bu olimpiyatlara yeniden dahil edilecek. Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’na sayılı günler kala yetkilileri düşündüren en büyük sorun ise yeni tip koronavirüsün yaratacağı problemler olmaya devam ediyor. Bu yüzden Organizasyon Komitesi’nin gündeminde en önemli konu ise Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’ndaki seyirci durumu.

Başkan Haşimoto Seiko’dan Açıklama

Organizasyon Komite Başkanı Haşimoto Seiko, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında oldukça merak edilen Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’ndaki seyirci durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Organizasyon Komite Başkanı Haşimoto Seiko, düzenlenen bu basın toplantısında henüz belirlenen takvim doğrultusunda seyirci konusu ile ilgili bir karar vermediklerini ifade etti.

Şimdilik Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’ndaki diğer önemli konular ile ilgilendiklerini ve henüz seyirci konusunu gündemlerine alamadıklarını belirtti. Bunun sebebini Organizasyon Komite Başkanı Haşimoto Seiko, ülke genelindeki vaka sayıları yakından izlemeye devam ettiklerine bağladı. Ardından  daha sağlık uzmanları ile bu konuyu tartışacaklarını ifade eden Organizasyon Komite Başkanı Haşimoto Seiko, bu ay sonuna kadar en uygun kararı vermelerinin çok zor olduğunun altını çizdi.

Seyirci Kararı Önümüzdeki Haftalarda Belli Olacak

Japonya’nın önde gelen haber ajanslarından olan Kyodo’nun yaptığı habere göre, Organizasyon Komitesi, ya Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’na hiç seyirci habul etmeyecek ya da belirli kurallar neticesinde belirli sayıda seyirciyi Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’na kabul edecek. Bunn gibi birkaç farklı senaryolar üzerinde çalışmalarını sürdüren Organizasyon Komitesi, kararını çok büyük ihtimalle Haziran sonunda açıklayacak. Çünkü bilidiği üzere bu karar, Tokyo Valiliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Organizasyon Komitesi’nin düzenleceği ortak topantıda verilecek.