Tokyo 2020’de Mücadele

32. Olimpiyat Oyunları Tokyo’da gerçekleşiyor. Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kapsamında 18 branştan 108 kişi ile mücadele veriyor. Milli sporcularımız Tokyo’da madalya için başarılı bir performans sergiliyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları

32. Yaz Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında Tokyo’da gerçekleşiyor. Dünyanın en büyük spor müsabakası olarak bilinen olimpiyat oyunlarına Türkiye’yi 18 branştan 108 milli sporcu temsil ediyor. Böylece Türkiye ikinci kez dev bir kadro ile olimpiyatlara katılmış oldu.

Olimpiyatın ilk günlerinde büyük ses getiren bir mücadele yaşandı. A milli Voleybol Takımı ve geçen senenin şampiyonu Çin arasında oynanan maçta A Millilerimiz Çin’i 3-0 mağlup etti.

Milli sporculardan madalyadalar ve tur atlama haberleri gelmeye devam ediyor.

Miilli Sporcuların Başarıları

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın 5. gününde Türkiye’yi 5 ayrı branşta 18 milli sporcu temsil etti.

Olimpiyat oyunlarında badminton, boks, cimnastik, judo, yelken ve yüzmede Türk sporcular sahne aldı.

Badmintonda A millimiz Neslihan Yiğit, Çinli rakibi ve aynı zamanda dünya ikincisi Yu Fei Chen’le karşılaşmaya çıktı. A grubunda oynanan ikinci maçta Yiğit, mücadeleyi kaybederek olimpiyatlara veda etti.

Boksta erkekler 81 kiloda Bayram Malkan, Ganalı Shakul Samed’i ikinci rauntta mağlup etti. Malkan böylece adını çeyrek finale yazdırmayı başardı.

Cimnastikte Ahmet Önder ile Adem Asil, genel tasnif finalinde sahneye çıktı. Adem Asil 15. olurken, Ahmet Önder omzunda ağrı nedeniyle tedbir amaçlı finali yarıda bıraktı. Başarılı ikili, 2 Ağustos’ta atlama masasında madalya mücadelesi vermeye hazırlanıyor. Adem ayrıca aynı gün halkada da finale çıkacak.

Judoda 90 kiloda Mihael Zgank (Mikail Özerler), madalya mücadesinde üstün bir performans sergiliyor. Zgank, Kübalı Ivan Felipe Silva, ABD’li Colton Brown ve Hollandalı T End’i yenerek yarı finale yükselmeyi başardı ve bu başarıyı sonuna kadar hak etti. Heyecanlı geçen Tokyo 2020 yarı finalinde ise Alman rakibi Eduard Trippel’e altın skorla elenen Zgank, bronz madalya maçında ise Özbekistan’dan Davlat Bobonov’a yenilerek olimpiyatı 5. sırada tamamladı.