Tokyo 2020’den Madalyalar

Tokyo’da devam eden 32. Olimpiyat Oyunları 14.gününü tamamlarken Türk temsilcilerinden ardı ardına madalya haberleri geldi. İki Buse de kendi kulvarlarında madalyalar alarak Türkiye’nin ilklerini yaşadı. Karatede Ali Sofuoğlu ve Merve Çoban bronz madalyayı alırken Taha Akgül de olimpiyatlardaki ikinci madalyasını elde etti.

Buselerden 2 Madalya

Kadınlar 51 kiloda ringe çıkan Buse Naz Çakıroğlu, finalde Stoyka Zhelyazkova ile mücadele etti. Altın madalya mücadelesinde milli sporcu Bulgar rakibine 5-0 yenilerek kadınlar boksta olimpiyat ikincisi oldu. Altın madalyayı rakibine kaptıran Buse, gümüş madalyanın sahibi oldu. Bu başarısı ile Türk boks tarihinde madalya kazanan ilk kadın boksörü olarak bir ilke imza attı.

Kadınlar boksta 69 kiloda finale çıkan Busenaz Sürmeneli, Çinli Hong Gu ile kozlarını paylaştı. Milli sporcu ilk raundu 4-1 kaybederken ikincisini 5-0 kazandı. Son raundu 3-2 kazanan Busenaz, Çinli rakibini 3-0 mağlup ederek olimpiyatlardan şampiyon oldu. Bu sayede altın madalyayı kazanan milli boksör Türkiye boks tarihinde altın madalyayı kazanan ilk sporcu oldu.

Aynı Gün 3 Madalya

Tokyo 2020 olimpiyatları 14. gününü tamamlarken 3 milli sporcumuzdan 3 madalya haberi geldi. Ali Sofuğlu, karatede Güney Kore’den Heejun’e karşı bronz madalya mücadelesi verdi. Hakemlerden 27.26 puan almayı başaran Sofuğlu, bronz madalyanın sahibi olurken aynı zamanda Türkiye’nin olimpiyatlardaki 100. madalyasını da almış oldu.

Bir diğer bronz madalyanın kazananı milli karateci Merve Çoban oldu. Yarı finalde Sırp Jovana Prekovic’le kadınlar kumite 61 kiloda karşılaşan milli sporcu, rakibine 2-0 mağlup olunca final şansını kaybetti. Bu sonuçla olimpiyatlarda 3. olan Merve, bronz madalyanın sahibi oldu.

Taha Akgül olimpiyatlardaki ikinci madalyasını güreşte kazandı. Erkekler serbest stil 125 kiloda bronz madalya mücadelesinde Moğol Lkhagvagerel Munkhtur ile karşılaştı. Milli güreşçi rakibine üstünlük kurmayı başararak olimpiyat 3.sü oldu.

Erkekler serbest stil 97 kiloda mücadele veren Süleyman Karadeniz son 16 turunda ve çeyrek finalde üstün başarı göstererek yarı finale yükseldi. ABD’li Kyle Frederick Snyder ile karşılaştığı yarı finalde mağlup olan Süleyman, final şansını yitirdi ancak olimpiyatların son gününde bronz madalya mücadelesi verecek.