Tokyo Olimpiyatları İkinci Kez Mi Erteleniyor

Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan ve Mart 2020 tarihinde tüm dünyada patlak veren yeni tip korona virüs (covid-19) ile birlikte dünya genelinde birçok farklı aktivite ertelendi ya da iptal edildi. Bu iptal ve ertelemelerden nasibini alan organizasyonlar biri de 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları.

Birçok farklı ülkeden binlerce sporcunun ve destekçinin katıldığı uzun soluklu bir organizasyon olan Olimpiyat Oyunları’nın pandemi sürecinde düzenlenmesinin son derece tehlikeli olacağı kararı verildikten sonra ev sahibi Tokyo’nun ev sahipliği görevini kaybetmeden oyunları 2021 yılına ertelemesi kararı alınmıştı.

2021 yılının ilk haftalarında ise birçok milli sporcumuzun Olimpiyat Oyunları için heyecanlı olduğunu ve çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini gündeme getirmiştik. Fakat Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Richard William Pound’un yapmış olduğu açıklama dikkatleri üzerine çekti.

Pek Mümkün Görünmüyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Richard William Pound, pandemi şartlarının şu an için iyiye gitmediğini ve belirlenene tarihe kadar 2021 yılında da pandemi sürecinin son bulmasına ilişkin beklentilerinin düşük olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Richard William Pound Temmuz 2021 olarak belirlenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Richard Pound mevcut pandemi şartlarında oyunların düzenlenebilmesine ihtimal vermediğini söylerken İngiliz yayıncı kuruluşu BBC’nin haberine göre, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Richard William Pound emin olmadığını virüsün apaçık bir şekilde yayılmasına ev sahipliği yapılmış olacağını yazdı.

Yaptığı açıklamanın devamında Pound, Olimpiyat Oyunları’na katılacak olan tüm sporcuların aşılanması gerektiğini dile getirdi. Geçtiğimiz aylarda Tokyo’yu ziyaret eden Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, aşı olmaları için oyunlara katılmak isteyen tüm sporcuları teşvik etmişti. Fakat şu an için oyunlara katılmak için aşı olmanın bir zorunluluk haline getirilmeyeceği biliniyor.

Tokyo’da OHAL Kararı

Diğer bir yandan covid-19 vakalarının artış göstermesi ile birlikte Tokyo ve çevresine hükümet olağanüstü hal ilan etti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise OHAL sonrasında oyunların takvimde bir değişiklik olmadığını planlandığı gibi Temmuz ayında düzenleneceğini vurguladı.

Yapılan açıklamada, IOC Japon otoritelere ve aldığı tedbirlere yönelik tam bir güvene sahip olduğunu, Japon partnerleri ile birlikte bu yaz güvenli ve başarılı bir şekilde Olimpiyat Oyunları’nı gerçekleştireceklerini söyledi. Tokyo Olimpiyatları için söz konusu tarih ise 23 Temmuz – 8 Ağustos olarak belirlendi.