Tokyo’da 2020’de Mücadele

Geçen sene Covid-19 pandemisi yüzünden ertelenen 32. Olimpiyat Oyunları bu sene Tokyo’da gerçekleşiyor. Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na 18 branştan 108 kişi ile katıldı. Milli sporcularımız Tokyo’da başarılı performanslar sergilemeye devam ederken bir başarı haberi de Busenaz Sürmeneli’nden geldi.

Kadınlar 69 kiloda boks branşında boy gösteren Sermeneli, yarı finale kadar yükselerek olimpiyat madalyasını garantiledi.

2020 Tokyo Olimpiyatları

32. Yaz Olimpiyat Oyunları bu sene 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında Tokyo’da gerçekleşiyor. Dünyanın en büyük spor müsabakası olarak kabul gören olimpiyat oyunlarına Türkiye 18 branştan 108 milli sporcu ile katıldı. Böylece Türkiye olimpiyatlara ikinci kez dev bir kadro ile katılmış oldu.

Olimpiyatın ilk günlerinde Filenin Sultanları bir mücadeleden başarı ile çıkmıştı. A Milli Voleybol Takımı, geçen senen şampiyon olan Çin arasında yaşanan mücadelede A Millilerimiz Çin’i 3-0 mağlup etmişti. Milli voleybolculardan bir başarı haberi daha geldi. Amerika ile B grubunda karşılaşan Filenin Sultanları ilk üç sette puansız olmasına rağmen 4. sette 25-20 fark atarak skoru 2-2 yaptı. Karar setinde Amerikaya 3-2 yenilseler de Türkiye altın değerinde 1 puan kazandı.

Milli yüzücüler ise 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan elendi. Olimpiyatlarda 11 milli yüzücünün müsabakaları tamamlanırken sporcular final müsabakalarını göremedi. Yarı finale kalarak büyük bir başarıya imza atan Defne Taçyıldız 16 kişinin mücadele verdiği müsabakada 14’üncü oldu ve finali göremedi.

Boks branşında kadınlar arasında 69 kiloda mücadele veren Busenaz Sürmeneli, çeyrek finalde Ukraynalı sporcu Anna Lysenko’yla ile karşılaştı. Rauntlardaki başarısıyla maçı kazanan Busenaz, yarı finale katılmaya hak kazandı.

Busenaz Sürmeneli Yarı Finalde

Son dünya şampiyonu olan Busenaz, çeyrek finalde rakibine karşı agresif bir oyun sergiledi. İlk rauntta 5 hakemden tampuan alan başarılı oyuncu, ikinci rauntta da tam puanları topladı. Son rauntta da üstünlüğünü devam ettiren Busenaz, yarı finale kaldı.

Busenaz Sürmeneli aynı zamanda kadın boksunda olimpiyat madalyasını garantileyen ilk Türk sporcu olarak da bir rekor kırdı. 

24 yaşındaki sporcu 4 Ağustos’ta gerçekleşecek finalde Hindistanlı Lovlina Borgohain ile kozlarını paylaşacak. 

Busenaz’ın finale kalabilmesi için Hintli rakibini yenmesi gerek.