Tokyo’da Sıra Artık Milli Güreşçilerde

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz tarihinde başladı ve önümüzdeki hafta da devam edecek. Filenin Sultanları’nın peş peşe başarılarının yanı sıra diğer branşlardaki mücadeleler sürdürülüyor.

Milli güreşçiler, mücadelerin ilk gününde grekoromen stilde erkekler 60, 130 ve serbest stilde kadınlar 76 kiloda sabah seansında son 16 turu ve çeyrek final müsabakaları gerçekleştirilecek.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları

32. Yaz Olimpiyat Oyunları bu sene 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında Tokyo’da devam ediyor. Dünyanın en büyük spor müsabakası olarak kabul edilen oyunlarına Türkiye 18 branştan 108 milli sporcu ile dahil oldu. Böylece 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın ardından Türkiye olimpiyatlara ikinci kez dev bir kadro ile katıldı.

Filenin Sultanları grup maçlarında bir tarih yazıyor. Son olarak Arjantin’i 3-0 mağlup eden A Milliler, çeyrek finale yükselerek tarihinde bir rekora imza attı.

Kadınlar 69 kilo boks mücadelesinde Busenaz Sürmeneli, çeyrek finalde Ukraynalı sporcu Anna Lysenko’yu mağlup ederek yarı finale yükseldi.

Mete Gazoz ise okçuluk alanında İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi mağlup ederek altın madalya kazandı.

Milli Güreşçiler Alanda

Olimpiyatlardaki başarı sırası milli güreş takımımıza geldi. Rıza Kayaalp 130 kilo, Kerem Kamal 60 kiloda ve Yasemin Adar da 76 kiloda gerçekleştirilecek müsabakalara katılacak. Milli güreşçilerimiz, yarı final karşılaşmaları için ilk turdaki rakiplerini yenmeye çalışacak.

Türkiye’de güreş alanında adı en çok bilinen sporcu Rıza Kayaalp, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarında altın madalya için mücadele verecek. Pekin 2008’de dereceye giremeyen Kayaalp, Londra 2012’de bronz ve Rio 2016’da ise gümüş madalya kazanmıştı.

22 yaşındaki Kerem Kamal, grekoromen 60 kiloda mücadele verecek. Olimpiyatlara ilk kez katılan genç sporcu, son 2 yıldaki Avrupa şampiyonalarında Türkiye’ye gümüş madalya getirirken alt yaş gruplarında da 14 kez dereceye girerek büyük bir mesafe kat etti.

Milli güreşçimiz Yasemin Adar, kadınlar güreş kulvarında Türkiye’yi ikinci kez temsil edecek. Dünya şampiyonalarında bronz ve altın madalya sahibi olan Adar, 5 kere Avrupa Şampiyonu oldu. Milli sporcu Yasemin Adar, Rio 2016’da da 8. oldu.