TRABZONSPOR AVRUPA’YA VEDA ETTİ

Trabzonspor, UEFA Konferans ligi play off  ilk maçında içerde 2-1 kaybettiği Roma’ya karşı ikinci maçta 3-0 kaybederek, toplam 5-1 skorla Avrupa’ya veda etti. Her iki maçta da iyi performans veren Bordo Mavili ekip, Jose Mourinho ve taraftardan övgü aldı.

Roma Kalecisi Devleşti

Karadeniz Ekibi, UEFA Konferans Ligi ilk elemelerinde ilk rakibi Molde’yi her iki maçta da oynadığı futbolla çoğu otorite tarafından övülmüştü. Sezona en hazır başlayan ve kadrosu iyi olan takım Trabzonspor olarak görülüyor. Roma karşısına çıktığı maçlarda oynadığı tempolu futbol ile umutlanan Bordo Mavili ekipte Roma’ya göre tek eksik kaliteydi.

Trabzon’da oynanan ilk maçta topla daha fazla oynayan, taraftarın da coşkusuyla beraber Roma kalesini, abluka altına aldığı dakikaları maçın belli bölümlerinde gösterdi.  Roma kalesine toplam 10 şut çeken Bordo Mavili ekip, bu şutların sadece 2’sinde isabet bulamadı. Roma kalecisi Rui Patrício, toplam 8 kurtarış yaparak maça damga vurdu ve ilk maçın yıldızı olmayı başardı. Aslında kaliteli ayaklara sahip olan Trabzonspor, bulduğu pozisyonları değerlendiremedi.  

Roma ise Bordo Mavililerin kalesine 8 şut çekerken bunların 6’sında isabet bulamadı. Roma’nın kaleyi bulan iki şutun, ikisi de gol oldu. Karadeniz Ekibinin hem şanssız hem de kalite açısından kötü bir gece geçirdiği söylenebilir. Bu maçın ardından Roma Teknik Direktörü Jose Mourinho ikinci maçın zor geçeceğinin sinyalini vererek, bu eşleşmenin Konferans ligi seviyesinden yukarda bir karşılaşma olduğunu söylemişti.  

Tek Eksik Kaliteydi

Trabzonspor, ikinci maçta ilk maçın getirdiği yenilgi ile birlikte ve Roma’nın ilk maçta aldığı skorun da avantajıyla topu daha çok Trabzonspor’a bıraktı. Maçın genelinde topa hakim, oyunun yönünü çabuk değiştirmeye çalışan bir takım görüntüsü vardı. Teknik Direktör Abdullah Avcı ilk maça göre 3 farklı oyuncuyu 11’de tercih etti.

 Sol bek’te İsmail Köybaşı yerine Trondsen, orta saha da Berat yerine Siopis ve forvette Djaniny yerine Corneulis’u tercih eden Bordo Mavili ekip, sahadan 3-0 mağlup ayrıldı. Maça iyi başlayan Karadeniz ekibi, 20. Dakikada yediği gol ile psikolojik olarak sallansa da, mücadele etmeye çalışan pozisyona girmeye çalışan taraftı. İlk maçın bir benzeri bu maçta da yaşandı. Roma kalesine 12 şut çeken Bordo Mavili takım, 6 isabet buldu. Her iki şuttan biri kaleyi bulmayı başarsa da kalite eksikliği Trabzonspor’un elenmesine sebep oldu.