Trabzonspor Gruplara Kalırsa Servete Konacak

Geçen sezonun şampiyonu olan Trabzonspor, 38 yılın ardından gelen bu başarıyı bir seriye dönüştürmek istiyor. Abdullah Avcı önderliğindeki bordo mavililer, 2022/2023 sezonunda Süper Lig’de şampiyonluğu hedeflerken Şampiyonlar Ligi’nde de büyük hayallere sahip. Son yılların en güçlü kadrolarından birisine sahi olan Türk takımı, Şampiyonlar Ligi’nde en azında gruplara kalmak istiyor.

Bu başarıya ulaşmak adına kamp çalışmaları veyahut transfer çalışmaları konusunda hiçbir şekilde geri durmayan Karadeniz temsilcisi, takımın kadrosun son bir iki takviye daha yaparsa Süper Lig’in yanında Şampiyonlar Ligi için de hazır olmuş gibi hissedecek. Ancak ne yaparsa yapsın takımın yaş ortalaması belki de Şampiyonlar Ligi’ne takılan takımlar arasında en yüksek olanı.

Bu durumu çözmek adına mücadele eden Abdullah Avcı önderliğindeki Trabzonspor, özellikle genç ve dinamik futbolcuları Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır’ı takımdan göndermemek için elinden geleni yapıyor. Şampiyonlar Ligi’nin bu kadar önemli olmasının sebebi ise eğer Karadeniz Temsilcisi elemelerde rakiplerini eler ve grup aşamasına kalırsa 19 milyon Euro miktarında geliri elde etmiş olacak. Öte yandan takımın Şampiyonlar Ligi Play-Off turundaki kura çekimindeki muhtemel rakipleri kesinleşti. Bu durumun yaşanmasını sağlayan şey ön eleme maçlarının ikinci etabının da tamamlanması oldu.

Trabzonspor’un Muhtemel Rakipleri

Süper Lig’in 2021/2022 şampiyonu Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi Play-Off turu kura çekimlerindeki muhtemel rakipleri kesinleşti. Bu durum Ön eleme maçlarının ikinci ayağının da tamamlanması sonucunda gerçekleşti. Karadeniz Ekibinin karşılaşacağı muhtemel rakipleri Kopenhag, Kızılyıldız, Pyunik, Ludogorets, Dinamo Zagreb, Shreriff ve Viktoria Plzen olarak belirlenmiş oldu.

Bordo mavililerin rakibinin belirleneceği kura çekimi 2 Ağustos Günü Türkiye saati ile 13’de düzenlenecek. Trabzonspor rakibi eler ve tur atlar ise grup aşaması için kura çekimi 25 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Şayet on şampiyonumuz Play-Off’larda elenirse Şampiyonlar Ligi’nden men edilerek, UEFA Avrupa Ligi’ne gönderilecek.

Gruplara Kalırsa 19 Milyon Euro Kasaya

Trabzonspor eğer Play-Off’larda rakibini elerse grup aşamasında adeta servete konacak. Şampiyonlar Ligi’nin gruplara kalan kulüplere katılım bedeli olarak ödediği miktar 15 milyon 640 bin Euro olarak belirlendi. Ek olarak yayın geliri olarak 2 milyon 700 bin Euro ve katsayı geliri olarak ise 1 milyon 137 bin Euro olarak ilan edildi. Trabzonspor gruplara kaldığı anda 19 milyon Euro’yu kasasına koyacak.

Buna ek olarak Şampiyonlar Ligi’ndeki her galibiyet için 2 milyon 800 bin Euro ve beraberlik için 930 bin Euro bedel ödenecek. Şayet son şampiyonumuz Avrupa’da şahlanır ve tur üstüne tur atlarsa kazanacağı para da kat kat artacak. Son 16’ya kalanlara 9 milyon 600 bin Euro, çeyrek finale 10 milyon 600 bin Euro, yarı finale 12 milyon 500 bin Euro ve finalist olmaya is 15 milyon Euro bedel ödenecek. Şampiyon olan takım ise 4 milyon 500 bin Euro daha gelir elde edecek.