Trabzonspor’a UEFA’dan Müjde Geldi

UEFA’dan haber bekleyen Trabzonspor’a müjdeli haber geldi. UEFA, Trabzonspor’un “bir suçtan iki ceza olmaz” şeklinde yaptığı itirazı kabul etti. Bu karar ile birlikte bordo mavili takımın kasasına tam 4 milyon Euro girecek.

UEFA’dan Trabzonspor’a Para İadesi

UEFA daha önce aldığı karar ile birlikte Trabzonspor’a hem Avrupa kupalarından men hem de gelirlerinin yüzde 50’sine el koyulması ceza vermişti. Kararın gerekçesi olarak ise 2016 UEFA ile imzalanan ve 2018 yılına kadar olan süreci kapsayan dönemde finansal kriterlere uyma sözünü yerine getirmemesi gösterilmişti.

UEFA, Trabzonspor yönetiminin aynı suça iki defa ceza verilmesinden dolayı yaptığı itirazı haklı buldu. Bunun üzerine Trabzonspor’a faizi ile birlikte yaklaşık 4 milyon Euroluk hak edişi iade kararı alındı. UEFA tarafından Trabzonspor’a ilk ödeme mayıs ayında yapılacak.

Trabzonspor UEFA’dan Neden Ceza Aldı?

Trabzonspor, 2016 yılında yapılan finansal fair play (FFP) anlaşması yapan ve daha sonra 2019 yılında mali tablolarda yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesi ile EUFA tarafından cezaya çarptırıldı.

Söz konusu olan döneme ait mali tabloları incelmeye alan EUFA Kulüp Mali Denetim Organi’nin rakamlarda tutarsızlık bulduğu yani rayiç değere uygun görülmediğini iddia etti. Bunun üzerine UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği ceza nedeni ile Trabzonspor 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında Avrupa kupalarına gitmeye hak kazansa bile yer alamayacak.

Trabzonspor yönetimi alınan bu karar sonrasında şok yaşadı. Nedeni ise bu kararın 2019 yılı ile ilgili olmasıydı. 2019 yılı Trabzonspor’un adeta altın senediydi. 2019 yılında 23 milyon TL kar açıklayan bordo mavili kulübün oyuncu ya da menajer borcu bulunmamasının yanında FIFA’da da tek bir dosyası yoktu.

Üstelik 2019 senesinde Yusuf Yazı, Kucka ve Burak Yılmaz gibi büyük gelir elde edilen satışlar gerçekleşmişti.  Aynı zamanda TFF tüm mali kriterlere uyulduğunu iddia ederken kulüp denk bütçe konusunda açık vermediğini söyledi. Bu iddialar sonrasında Trabzonspor ne yazık ki en iyi avukatlar ile de çalışsa cezadan kurtulamadı. Fakat kulüp bir suçtan iki ceza verilmez diyerek UEFA’ya itiraz etmişti. Cezaların birinin düşürülmesini istemişti.