Trabzonspor’da Avcı Etkisi

Süper Lig’in 12’inci haftasını geride bıraktığımız şu günlerde, namağlup ve en yakın rakibine 7 puan farkla milli araya giren lider Trabzonspor’un bu performansının daha da iyi anlaşılması gerekiyor.

9’uncu haftada aldığı Fenerbahçe galibiyetiyle birlikte liderlik koltuğuna oturan ve bir başka derbide, Beşiktaş karşısında, aldığı galibiyetle birlikte en yakın rakibiyle arasındaki puan farkını 7’ye yükseltmeye başaran Trabzonspor, oynadığı son 5 maçtan da galibiyetle ayrılmış oldu.

Trabzonspor ile Avcı’nın Kan Uyumu

Türk futbolunu yakından takip eden futbolseverler, Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’tan ayrılığını da Trabzonspor’a hoca oluşunu da düşündüğünde, Bordo Mavili camiayla yaşanan bu harika birlikteliğin bir kan uyumu olduğu konusunda ikna olacaklardır.

Başakşehir’den ayrıldıktan bir süre sonra Beşiktaş ile anlaşmaya varan ancak burada çok kısa bir süre görev alabildikten sonra takımdan gönderilen Abdullah Avcı, o sezon başka bir takımda görev yapmama kararı almış ve sezonu boşta geçirmişti.

Birçok hocayla çalıştıktan sonra artık daha yüksek potansiyelli bir hocayla çalışma kararı alan Trabzonspor’un başına 10 Kasım 2020 tarihinde geçen Abdullah Avcı, 1 seneyi doldurduğu bugünlerde hayatının en keyifli dönemlerinden birini geçiriyor şüphesiz.

Bordo Mavili ekibin adına yaraşır bir şekilde fırtına gibi estiği 2021/2022 sezonunda 3 büyük rakibiyle yaptığı maçlardan toplamda 7 puan toplayan Abdullah Avcı, en yakın rakibinin 7 puan önünde olan takımıyla birlikte bu harika zirve yürüyüşünün tadını çıkarıyor.

Bu sezonun en güçlü şampiyonluk adayı olan Trabzonspor’un şampiyonluk hasretini dindirmek adına çok baskıcı bir camianın içinde görev alan ve bir diğer deyişle ateşten gömleği sırtına geçiren Abdullah Avcı’nın ateşi şu sıralarda diğer rakiplerini yakadursun, Trabzonspor’un taktik anlamdaki avantajlarının ve dezavantajlarının ne olduğunu anlamak, bu sezonu okumak adına oldukça değerli.

Trabzon’un Tüm Detayları Belirgin Duruyor

Süper Lig’de 12 haftayı en başarılı geçen takım olan Trabzonspor, diğer tüm rakiplerinden farklı bir yapıya sahip. Tüm güçlü ve zayıf yönleri çok ciddi bir şekilde belirgin olan Trabzonspor’un bu başarısında, özellikle hücum oyuncularının rakipler adına belirsizliğinin etkisi çok büyük.

Bahsedilen belirsizlikten kasıt şu, Nwakaeme, Hamsik, Cornelius ve Bakasetas gibi oyuncuların oyuna bakışlarına, koşularına, oyun içi alışkanlıklarına dair önlemler alabilirsiniz ancak onların kişisel yetenekleri karşısında her an dikkatli olabileceğiniz konusunda bir belirsizlik yaşarsınız.

En dar cepten, olmayan pozisyondan dahi gol çıkarma yeteneğine sahip bir hücum gücü olan Trabzonspor’un bu meziyetli hücum hattı, bu zamana kadar oynanan maçlarda üstüne düşeni çok fazlasıyla yerine getirdi.

Bununla birlikte tüm futbolseverlerin ortak kanaati Trabzonspor’un savunmada hücumdan daha zayıf olduğu yönünde. Özellikle orta sahada Hamsik’in savunma katkısı ortalamanın bir hayli altında.