Trabzonspor’un Oyunu ve Abdullah Avcı

Ünal Karaman’ın takımda yaşadığı anlaşmazlıkların getirdiği ayrılıktan sonra Trabzonspor yönetimi, biraz daha “düşük profilli” olarak nitelendirilebilecek hocalarla çalışmıştı. 2020 yılının ilk günlerinde takımın başına eski oyuncularından Hüseyin Çimşir getirilmiş ancak performansından memnun kalınmayınca Çimşir yerine yardımcı antrenörü Eddie Newton teknik direktörlük koltuğuna oturtulmuştu.

Newton’dan da istediğini alamayan Bordo Mavililer kötü gidişatı ve teknik direktör sirkülasyonunu durdurabilmek adına ligin önde gelen teknik adamlarından Abdullah Avcı ile anlaştı.

Abdullah Avcı yönetiminde çok başarılı bir performans sergileyen ve 2021/2022 sezonunda şampiyonluğun favorilerinden biri olarak gösterilen Trabzonspor’un bu seneki oyununun iyi anlaşılması Karadeniz temsilcisiyle alakalı beklentinin nedenlerini de açıklar nitelikte.

Üst Düzey Hücum Oyuncuları

Abdullah Avcı’nın en büyük alamet-i farikası takımına oynattığı hücum oyunu demek hocayı yanlış tanımış olmak anlamına gelir. Futbolseverler, hocayı daha çok kontrollü ve planlı bir oyun ile iyi düşünülmüş kadroların mimarı olarak bilirler.

Ancak Trabzonspor’un başında geçirdiği süreçte hem hocanın hem de takımın hücum anlamında kimliğinin değiştiğini söylemek mümkün. Tabii burada hücuma katkı veren oyuncuların da çok büyük katkısı var. 2020/2021 ara transfer döneminde Trabzonspor’a imza atan Anastasios Bakasetas, birçok futbol insanına göre 8 haftası biten 2021/2022 sezonunun en formda ismi.

Skor katkısı, takım savunmasına yaptığı yardım, sorumluluk alan yapısı ve birçok diğer önemli özelliği ile Trabzonspor’un hücumuna liderlik eden oyuncuya eşlik eden isimler de en az Bakasetas kadar mühimler.

2021/2022 sezonunda Trabzon’a katılan ve her iki ayağını çok etkin kullanan Marek Hamsik, sol tarafı sıkıntılı olan Trabzonspor’a oyun alışkanlıklarıyla da katkıda bulunuyor. Sol kanatın hücum tarafında ligin en yetenekli kanat oyuncularından birisi olan Nwakaeme’nin bulunması da Karadeniz temsilcisinin hücum gücünü kat kat arttıran etmenlerden birisi.

Çizgiye yakın olmasına rağmen skora doğrudan katkı yapabilen oyuncu bununla birlikte çeşitli problemleri de beraberinde getiriyor. Hücumda yaş ortalaması yüksek bir takım olarak karşımıza çıkan Trabzonspor’da özellikle Nwakaeme’nin zaman zaman takım savunmasına katkıda eksik kaldığı ve sol bek tarafından da desteklenmediği zamanlarda orta sahaya yaklaşarak daha çok yorulduğu maçları gördük.

İleri uçta oynayan Cornelius ve Djaniny üst düzey bitiriciler olmasa da hem takım oyununa katkıları hem de arkadaşlarına açtıkları alanlarla değerlenen oyuncular.

Defolu Savunmanın Getirdikleri

Ligin çok çok üstünde olan hücum hattına rağmen Trabzonspor savunmasının aynı seviyelerde olmadığı bir gerçek. İsmail Köybaşı ve Bruno Peres’in ilk 11’de başladığı maçlarda İsmail’in savunma yerleşimi hataları ve birebir zafiyetleri Trabzonspor’a handikap yaratırken, Bruno Peres’in de hiçbir zaman savunmasıyla öne çıkan bir oyuncu olmadığını söylemek mümkün.