Transfer Dosyası: Beşiktaş

2020/2021 sezonunun şampiyonu Beşiktaş, kiralık oyuncuları ve dar kadrosuyla oynadığı uzun sezonda büyük bir başarı sağlamış oldu. Geçtiğimiz sezonlarda da kiralık oyuncularından üstün verim alan Kara Kartallar, Mario Gomez, Talisca gibi yıldızlarının bonservisini alamadığı için kadro iskeleti kurma ve kurduğu iskeleti koruma konusunda problemler yaşamıştı. Bu yaz transfer döneminde de böyle bir problemle karşı karşıya kalması riski taraftarları korkuturken başkan Ahmet Nur Çebi ve asbaşkan Emre Kocadağ yönetiminde Beşiktaş gerçekten çok iyi bir transfer dönemi geçirdi.

Beşiktaş’ta Korunan İskelet

Taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan ve şampiyonlukta büyük payı olan Rachid Ghezzal ve Valentin Rosier’i kadrosuna bonservisli bir biçimde katan ve taraftarın yüreğine su serpen Siyah-Beyazlılar, sonrasında önemli bir kariyere sahip olan Alex Teixeira’yı kadrosuna katarak 2020/2021 sezonunda en çok sorun yaşadığı 10 numara bölgesine önemli bir takviye yapmış oldu.

Bununla birlikte şampiyon kadrodan sadece Vincent Aboubakar’ın ayrıldığı Beşiktaş’ta yetenekli santraforun yeri Chelsea’nin ciddi bir yatırım yaptığı Michy Batshuayi’nin kiralık transferiyle dolduruldu. Gözlemcilerin sıkça incelemeye geldiği ve tekliflerin olduğu Ersin Destanoğlu’nun gitmesi ihtimali ve Şampiyonlar Ligi tecrübesi olmaması nedeniyle bu pozisyona da milli kaleci Mert Günok getirildi.

Beşiktaş’ın Hedefi Yine Şampiyonluk

Orta saha yabancı kuralı da düşünülerek Can Bozdoğan ve Mehmet Topal takviyeleri ile güçlendirilirken, defansa da yine yerli olmasının önemiyle Umut Meraş transfer edildi. Geçen sezon şampiyon kadroda görev alan Francisco Montero kiralık döneminden sonra Atletico Madrid’e geri döndüyse de oyuncunun ve Beşiktaş’ın isteği ile bu sefer bonservisiyle kadroya katıldı.

İleri uçta özellikle Milli Takım performansıyla tanıdığımız Kenan Karaman’ı kadrosuna katan Beşiktaş’ın özellikle orta sahada geniş bir rotasyon oluşturmasına rağmen bir problem söz konusuydu. Atiba’nın artık yaşlanmış olması, Salih Uçan’ın 8 numaraya göre daha yumuşak bir oyuncu olması, Josef’in de sertliği olmasına rağmen 8 numara meziyetlerine tam olarak sahip olmaması bu noktaya bir transfer gerektirdi ve buraya ligin en flaş transferlerinden biri yapıldı. Maddi sıkıntılar nedeniyle Lionel Messi’den dahi vazgeçmek zorunda kalan Barcelona’nın geçen sene 60 Milyon Euro vererek kadrosuna kattığı Miralem Pjanic, kiralık bir şekilde Beşiktaş’a katıldı. Sezonun en beklenmedik transferlerinden biri olan Pjanic’in de gelmesiyle Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi adına da iddialı bir kadro kurmuş oldu denebilir.