Transferler için 288 Milyon Lira Harcandı

Süper Lig’de ara transfer dönemi 5 Ocak’ta başladı ve geçtiğimiz günlerde yani 1 Şubat’ta sona erdi. Bu süre içerisinde kulüpler bir yandan kadrolarını güçlendirmek takıma yeni futbolcular katarken diğer yandan ise takımlarında bulunan futbolcularla yollarını ayırdı. Süper Lig kulüplerinin futbolcu ücretlerinde yapılan indirim ve sözleşme fesihleri ile birlikte bu sezona denk gelen takım harcama giderlerini düşürdüklerini paylaştı.

Ocak ayı transfer döneminin sona ermesinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu, bu süre zarfında yapılan bütün transferlerin takımlara olan toplam maliyetini açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu’nundan yapılan açıklamaya göre geride kalan ikinci transfer ve tescil döneminin Süper Lig takımlarına olan maliyetinin 288 milyon lira olduğunu duyurdu.

Başka bir deyişle, Süper Lig’de yer alan 21 kulübe ait bütün transferlerin oyuncu, menajer ve teknik adam ücretleri ile transfer tazminatları dahil olmak üzere toplamda 288 milyon liraya mal oldu. Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu, ocak ayı transfer döneminde 152 futbolcunun sözleşmesinin tescil edildiğini ve kulüp başına ortalama 13,7 milyon lira transfer harcaması yapıldığını açıkladı.

Geçen Sezonun Maliyetleri

Türkiye Futbol Federasyonu, geride kalan ikinci transfer ve tescil döneminde Süper Lig takımlarının toplamda 152 transfer yaptığını ve bu transfer maliyetlerinin toplamda 288 milyon liraya, kulüp başına ise ortalama 13,7 milyon lira mal olduğunu açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu, ayrıca geçen sezonun transfer istatistiklerini ve maliyetlerine atıfta bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, Süper Lig takımları geçen sezon ara transfer döneminde 122 oyuncu transfer ederken, toplamda 251 milyon lira, takım başına ise ortalama 14 milyon lira harcamıştı. Bu istatistiki açıklamalarla birlikte, bu sezon Süper Lig’de kulüp sayısı 18’de 21’e çıkmasına rağmen kulüp başına ortalama transfer maliyetinin düştüğü gözlendi.

Harcama Limiti Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig takımlarının ara transfer döneminde yaptığı transfer sayılarını ve hem toplam hem de kulüp başına ortalama transfer maliyetlerini açıkladı. Bunun yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerin mevcut takım harcama limitlerinin gelir artışı, sermaye artışı ve transfer gelirleri ile birlikte arttığını belirtti. Ayrıca, Süper Lig kulüplerinin futbolcu ücretlerinde yapılan indirim ve sözleşme fesihleri ile birlikte bu sezona denk gelen takım harcama giderlerini düşürdüklerini paylaştı.