Türk Futbolcuların Avrupa Fethi

Altyapı mı Aldatan Yapı mı?

Süper Lig ve alt liglerde işler istendiği gibi gitmese de, istenilen kalitede yerli oyuncu bulamıyoruz bu yüzden yabancıya yöneliyoruz siteminde asla vaz geçmese de büyük kulüpler. Türk futbolu geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Avrupa’ya çok önemli isimler ihraç etti.

Futbol takımlarımız için asıl sorun ne? İyi yönetimlere sahip olmamalarımı yoksa eldeki genç yetenekleri değerlendirebilecek teknik direktörlere sahip olmamaları mı? Yabancı oyuncu sınırının her sezon gündemden düşmediği ülkemiz futbolunda, yabancı oyuncaların alt yapıdan oyuncu çıkmasına ket vurduğu iddia ediliyor!

Oysaki yabancı oyuncu sınırı çok keskin bir şekilde varken 2017 yılında Çağlar Söyüncü’yü değerlendiremeyen büyük kulüpler şuanda milli futbolcunun bonservis bedelini ödeyebilecek güçte bile değiller. Adeta bir futbol fabrikası olan Altınordu alt yapısından çıkan Çağlar Söyüncü Süper Lig’de forma bile giymeden yaklaşık 8 milyon Euro’ya Almanya’ya transfer oldu.

Hali hazırda Premier Lig’de forma giyen milli yıldız henüz 24 yaşında olmasına rağmen mevcut piyasa değeri 40 milyon Euro! Ligimizi 2020 – 2021 sezonunda 15’inci haftaya kadar lider götüren Aytemiz Alanyaspor’un toplam değeri ise an itibari ile 38,23 milyon Euro! Bu kıyaslama fazla söze gerek bırakmıyor!

Genç kardeşimiz Çağlar Söyüncü’ye kariyerinde başarılar dilerken kendilerini Türk sporunun öncüsü kabul eden üç büyüklere ise buradan gerekli dersi çıkarmalarını temenni ediyorum.

Bursa, İzmir ve Trabzon! Son dönemlerin en çok alt yapıdan oyuncu yetiştirdiği üç güzel kent. Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü İngiltere’de ülkemizi en güzel şekilde temsil ederken, Fransa’da ise adeta bir “Türk Gücü” 1. Ligi domine ediyor!

Fransız Futbol Takımlarının “Türk Gücü” Yarışı!

Fransa Ligue 1’de 2020 – 2021 sezonunda geride kalan 17 haftaya bakıldığında Türk futbolcularımızın lige damga vurduğunu ve onların başarılı performansının tüm Avrupa’nın dikkatini ülkemize çektiğini görüyoruz. Ligin ilk iki sırasını paylaşan Lyon ve Lille’deki Türk futbolcularımız tüm Avrupa basınının gözbebeği haline geldi.

Fransız ekibi Lille’de forma giyen futbolcularımız Zeki Çelik (23 yaşında, sağ bek), Yusuf Yazıcı (23 yaşında, forvet) ve Burak Yılmaz (35 yaşında, forvet) sergiledikleri başarı performanslar ile hem takımlarının ligin zirvesini taşıdılar hem de değerlerini kat be kat arttırdılar.

Ligeue 1’de zirveyi Lille ile paylaşan Lyon’da ise gözler genç ve gelecek vadeden Türk futbolcularda. Lyon, Lille ile birlikte genç ve gelecek vadeden Türk futbolcular için ara transfer döneminde Türk kulüplerinin kapılarını çalacak. Lyon ara transfer döneminde Beşiktaş’ın henüz 19 yaşındaki kalecisi Utku Yuvakuran’ı kadrosuna katmayı hedefliyor.

Lille ise “Türk Gücü’nü” geliştirmeyi hedeflerken bazıları sezon arasında bazıları ise sezon sonunda olmak üzere birçok Türk futbolcu ile ilgileniyor. Fransız kulüplerinin radarında ise Beşiktaş’ta forma giyen Rıdvan Yılmaz, Trabzonspor’dan Serkan Asan ve Başakşehir’in 1998 doğumlu futbolcusu Mete Kaan Demir var.

Özetleyecek olursak 80 milyonu aşkın nüfuslu ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen birçok yetenek var Avrupa’da miladını doldurmuş 35 yaş üzeri futbolcuların transferine harcanan para alt yapıya harcansa daha birçok Çağlar, Cengiz, Yusuf çıkar bu güzelim ülkeden.

Kaliteli yönetimler ve spor kültürü olan genç yeteneklere şans verebilecek cesur teknik adamlara aç bu ülke! Yabancı sınırını konuşmak yerine Avrupa’da alınan başarısızlıklarının nedeni araştırılıp alt yapıdaki genç oyuncuları kazanarak hem başarılar hem de güzel paralar kazanabilir kulüplerimiz.

Büyük kulüplerimiz bu işe öncülük etmeli ve Çağlar Söyüncü örneğinden ders çıkarmalıdır. Ancak ve ancak planlı programlı bir strateji ile uluslararası camiada hem bireysel olarak futbolcularımız ile gurur duyabilir hem de takımlarımızın yakaladıkları başarılar övünç kaynağı olabilir.