TÜRK KADIN SPORCULAR ZİRVEYE YÜRÜYOR

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi sporda da ön plana çıkmaya devam ediyor. Türk sporuna katkıları sayılamayacak kadar fazla olan kadın sporcular, birçok dalda kazandıkları başarılar ile birlikte ülke sporuna yön vermekle kalmayıp, organizasyonlarda da ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmayı sürdürüyor.

Türk sporunda kadınların yeri her geçen gün daha fazla ön planda yer almakta. Çünkü kadın sporcular, ülke sporunun her alanında öncü olmaya devam ediyor. Voleybol, judo, eskrim, tekvando, güreş, basketbol ve daha pek çok dalda ülke sporuna katkı sağlayan kadın sporcularımız, uluslararası pek çok organizasyonda da ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmayı başarıyor.

Türk sporunun kadın temsilcileri, 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak ülkemiz adına bir ilki başaran Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni’nin açtığı yoldan son hızla devam etmekte. Hülya Şenyurt bu sporculardan ilk akla gelenlerden. Başarılı Judocu, 1990’da Avrupa ikinciliği ve 1991’de Avrupa gençler şampiyonluğu elde etti.

Şenyurt ayrıca 1992’de düzenlenen Barcelona Olimpiyatları’nda üçüncü olarak olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olmayı başardı. Öte yandan Yasemin Adar ise Türk kadın güreşinin öncü ismi oldu. Başarılı güreşçi, Türkiye’ye adını, Letonya’nın başkenti Riga’da 2016’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda duyurmayı başardı.

Burada Avrupa şampiyonu olan Adar, kadınlarda Türkiye’ye tarihindeki ilk altın madalyayı kazandırdı. Bu şampiyonluğun üzerine 4 kez daha Avrupa şampiyonu olan Yasemin Adar, dünya şampiyonu da olarak Türk güreşine adını altın harflerle yazdırdı. Adar, 2017’de Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda ülke tarihi açısından bir ilke imza attı ve dünya şampiyonu oldu.

Milli güreşçimiz, bu başarısıyla birlikte dünya şampiyonu olan ilk kadın Türk güreşçi oldu. Yasemin Adar, Tokyo Olimpiyatları’nda da şampiyon olarak yeniden ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmayı hedefliyor.

Okçuluk branşına bakacak olursak, akla gelen ilk isim Yasemin Ecem Anagöz olacaktır. Milli okçumuz, Polonya’nın Legnica şehrinde düzenlenen 2018 Avrupa Şampiyonası’nda, kadınlar klasik yay kategorisinde altın madalya kazanmayı başardı. Anagöz, ayrıca kadınlar klasik yayda 2018 yılının sporcusu seçilmeyi başararak ülke okçuluğuna adını altın harflerle yazdırdı.

Milli Tenisçinin Tarihe Geçen Başarısı

Milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay, 2016’da düzenlenen TEB BNP Paribas İstanbul Cub’da ülkemiz açısından yine tarihi bir şampiyonluk elde etti. Büyükakçay, finalde Karadağlı tenisçi Danka Kovinic’i yenerek WTA turnuvalarında şampiyon olan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.

Antarktika’da Türk Bayrağını Dalgalandırdı

Türk serbest dalışçı Şahika Ercümen, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında gerçekleştirilen organizasyonda dalış yaparak adını tarihe yazdırdı. Ercümen, Türk bilim insanlarıyla gittiği beyaz kıtada, tüpsüz dalış gerçekleştirerek bu alanda dalış yapan ilk Türk kadın sporcu oldu. Böylece başarılarına bir yenisini ekleyen sporcumuz, ay yıldızlı bayrağı Antarktika’da dalgalandırmayı başardı.