TÜRK SPORUNDA KADINLARIN FARKI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kez daha anlıyoruz ki kadın her yerde, her alanda ve her alanda da olmaya devam edecek. Kadın sporcularımız yıllardır başarıları ile hem kendilerini hem de ülkemizi gururlandırıyorlar ve gururlandırmaya da devam ediyorlar. Tüm spor alanlarında kadınların daha da çoğalacağı bir gelecek umuyoruz ki olur.

Türk kadın sporcular, yurt içi ve yurtdışı spor müsabakalarında gösterdikleri başarılar ile ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. Bu yazımızda kendilerini ve ülkemizi gururlandıran kadın sporcularımıza yer verdik. Başarılarınız daim olsun!

AKDENİZ’İN ALTININA SAHİP OLDU

Hafize Şahin Akçen 2013 yılında 24 ülkenin katılımı ile Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi tarafından düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nda 59 kilo kategorisinde altın madalya kazandı.

2014 yılında Avrupa Güreş Şampiyonası’nda finale çıktı ve şampiyona tarihinde finale çıkan ilk Türk kadın sporcu oldu. Karşılaşmanın sonucunda büyük başarı kazanarak ülkemize ilk gümüş madalyayı getirdi. 29 yaşındaki başarılı kadın sporcu Trakya Birlik Spor Kulübü’nde yeni başarılara imza atmak için çalışmalarına devam ediyor.

AİLESİNİN İZİNDEN GİDEN BİR KADIN ESKRİMCİ

İrem Karamete 1993 yılında İstanbul’da eskrimci bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Nili Drori 1984 Yaz Olimpiyatları’nda eskrim dalında mücadele ettikten 32 yıl sonra kadın sporcumuz İrem Karamete 2016 Rio Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi eskrim alanında temsil etmiştir. Ablası da eskrim sporcusu olan İrem Karamete aynı zamanda endüstri mühendisidir. 15 yaşında Türkiye Eskrim Milli Takımı’na girerek kendisini kanıtlamış ve pek çok başarı kazanmıştır. 2015 yılında Sırbistan’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmıştır. Başarılı kadın sporcu 2019 yılında 3 bronz madalya kazanarak Hollanda, Romanya ve Türkiye’de adını duyurmuştur.

GELECEĞİN BAŞARILI KADIN BOKSÖRÜ : BUSE NAZ ÇAKIROĞLU

Genç yaşına rağmen ülkemizi Avrupa’da temsil eden Buse Naz Çakıroğlu Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde kariyerinde emin adımlarla yürümeye devam ediyor. 2018 yılında Sofya’da düzenlenen Avrupa Amatör Şampiyonası’nda 51 kiloda ilk gümüş madalyasını kazanarak kendisini kanıtladı. Bir yıl sonra 2019 yılında Minsk’te düzenlenen Avrupa Oyunları’nda yine 51 kiloda Rus rakibini nakavt ederek altın madalya kazandı. 25 yaşındaki başarılı kadın boksör başarılarına yenilerini eklemek için hazırlanmaya devam ediyor.

TARLADAN PİSTLERE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Genç yaşta tarlada çalışırken keşfedilen ve ablasının desteğiyle atletizme başlayan Mizgin Ay girdiği her yarıştan galip çıkıyor. 12 yaşından beri kısa mesafe koşularında büyük başarılara imza atan kadın sporcu 2017 Nairobi Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda  100 metrede altın madalyanın ve 200 metrede bronz madalyanın sahibi oldu.

2018 yılında İstanbul’da düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda 60 metrede altın madalya kazanan kadın sporcu galibiyet serisine 2019 yılında 2019 Marimas’ta düzenlenen yarışta 60 metrede gümüş madalyanın sahibi olmuştur.

Kariyerine Fenerbahçe Spor Kulübü’nün gençler takımında devam etmektedir.