TÜRK TAKIMLARI İÇİN AVRUPA DEFTERİ KAPANMAK ÜZERE

Avrupa da ülke puanı sıralamasında 19. Sıraya kadar gerileyen Türkiye, bu sezon ilk 15 içinde yer alamalar ise artık Avrupa’ ya 4 takım göndere bilecekler.

Süper lig ‘ de şampiyon olan takım direk olarak katıldığı Şampiyonlar ligine ise katıla bilemek için artık ön eleme oynamak zorunda kalacaklar. Diğer üç takım ise Konferans liginde boy gösterecekler.

TAKIMLARIN SÜPER LİG’ DEKİ OYUNLARI AVRUPA İÇİN YETERLİ DEĞİL

Ülkemiz de ki futbol takımlarının oyunları sadece kendi liglerinde süper lig için yeterli ancak Avrupa’ da aradaki oyun farklı çok fazla. Lig’ de ki oyun kalitesi çok yüksekler de değil iken kendi arasında çekişmede yeterli ola bilecek seviyelerde. Şampiyonluk yaşayıp Avrupa kupalarına katılma hakkı elde eden takımlar gösteriyor ki Avrupa da ki oyuna çok uzaklar.

Bu sezon şampiyonlar liginde ülkemizi temsil eden Süper lig ‘in son şampiyonu Beşiktaş bu sezon çıktıkları 3 karşılaşmadan da sıfır puan çektiler. Grup kuraları çekildiğin de tam Beşiktaş ‘ın istediği grup dişine göre bir gruba düştü diye birçok yazılar görmüştük ki bu gün ki geldiği durum ortada. Portekiz ekiplerinden Sporting Lizbon ile bile mücadele edemeyen Beşiktaş grupta son sırada kaldığı gibi ülke puanına da katkısı bu sezon hiç olmadı.

Bugün gelinen bu nokta da ülke futbolunun gelişiminde daha etkili olacak plan programlar, daha etkili antrenmanlar, maç hazırlıkları, kadro planlaması transferlerin daha doğru ve etkili olması gerecek ki aksi halde bir futbol ülkesi olan Türkiye kulüpleri Avrupa’da izleme şansı artık kalmayacak.

GELECEK SEZON AVRUPA’ DA OLMAK HAYEL

Ülkemiz de gelecek sezon Avrupa hayalleri artık çok zor. Bu sezon süper lig de şampiyonluk kupasını kazanan ekip Şampiyonlar ligine direk olarak katılamayacaklar yapacakları ön eleme müsabakaları ile ancak turu geçmeleri halinde Şampiyonlar liginde ola bilecekler.

UEFA Avrupa liginde gelecek sezon hiçbir takımımız katılamayacakken bu sezon yeni kurulan UEFA Konferans liginde boy gösterecekler.

Bu sezon UEFA Avrupa liginde boy gösteren temsilcilerimiz den bordo mavili ekip Trabzonspor ile Sivasspor eleme karşılaşmalarında Avrupa ligine erken veda etmişlerdi.

Grup aşamalarına kalan temsilcilerimiz den Beşiktaş Şampiyonlar liginde henüz grup aşamasında çıktıkları ilk üç karşılaşmalarından mağlup olarak ayrılan takım puan kazanamadılar.

UEFA Avrupa liginde boy gösteren diğer iki temsilcimiz ise Fenerbahçe çıktığı ilk üç karşılaşmada galibiyet sevinci yaşayamayan takım 2 puan toplaya bildiler.

Bir başka UEFA Avrupa liginde ülkemizi temsil eden sarı kırmızlı takım Galatasaray ise bu sezon ülke puanına en çok katkısı olan ekip olmuş durumdalar.