Türkiye Euro 2020’ye Nasıl Başladı? Grubunda Kaçıncı Sırada Yer Alıyor

Adından da anlaşılacağı üzere geçtiğimiz yıl yapılması planlanan Euro 2020; koronavirüs sebebiyle ertelenmişti.

Tam bir yıllık gecikmenin ardından 11 Haziran 2021 tarihinde başlayan Avrupa Şampiyonası EURO 2020’yi bizim için önemli kılan detay ise Türkiye’nin de bu turnuvaya katılıyor oluşu! A grubunda İtalya, Galler ve İsviçre ile beraber yer alan Türkiye; turnuvanın ilk mücadelesinde İtalya’ya 3-0 mağlup oldu.

Türkiye A Grubunda Kaçıncı Sıraya Yerleşti

İtalya yenilgisinin ardından herkesin morali bozulsa da takımımızın önünde Galler ve İsviçre maçları bulunuyor. Bu iki maçtan alınacak dört puan dahi bizi gruptan çıkarabilir. Bunun yanı sıra, en iyi üçüncü olarak gruptan çıkma şansımız da bulunuyor.

Türkiye’nin de yer aldığı A grubunda oynanan diğer karşılaşmada Galler ve İsviçre 1-1 berabere kaldı. Oyun olarak tatmin etmeyen bu mücadeleyi izleyen Türk sporseverler; bu iki takımı da yenecek güçte olduklarını özellikle sosyal medyada ifade ettiler.

İlk maçlar sonucunda Türkiye’nin de yer aldığı A grubunda İtalya üç puanla ilk sırada yer alıyor. Bir puanlı takımlardan İsviçre ve Galler; ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor. Türkiye ise puansız olarak grubun son sırasında bulunuyor.

İtalya maçının ardından Azerbaycan’ın Bakü şehrine geçen milli takımımız; 16 Haziran’daki Galler ve 20 Haziran’daki İsviçre maçlarını burada oynayacak.

Avrupa Şampiyonası Euro 2020; bu yıl UEFA’nın 60. yılı olduğu için maçlar 11 farklı ülkede oynanacak.

Türkiye’nin Euro 2020 Kadrosunda Kimler Var

Pandemi dolayısıyla takımların turnuvaya 26 kişi ile katılması belirlendi. Türkiye’nin kadrosu; turnuvanın en genç kadrosu olarak dikkat çekiyor. Kalede Uğurcan Çakır, Altay Bayındır ve Mert Günok bulunuyor. Defans bölgesinde Zeki Çelik, Mert Müldür, Ozan Kabak, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Kaan Ayhan, Umut Meraş ve Rıdvan Yılmaz yer alıyor.

Orta saha ve kanatlarda Ozan Tufan, İrfan Can Kahveci, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı, Orkun Kökçü, Dorukhan Toköz, Cengiz Ünder, Yusuf Yazıcı, Hakan Çalhanoğlu, Abdülkadir Ömür, Kerem Aktürkoğlu, Kenan Karaman bulunuyor. Burak Yılmaz, Halil Dervişoğlu, Enes Ünal ise forvette görev bekleyen oyuncularımız!