TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU 1. LİG’DE 108 YABANCI OYUNCU

Türkiye’nin altyapı fabrikası olarak adlandırılan 2 gözde kulüp Altınordu ve Bursaspor’un yalnızca yerli futbolculara forma şansı verdiği ligde, 9 değişik yurt dışı kökenli futbolcuyu sahaya süren Altay, en çokça yabancı oyuncu oynatan ekip oldu. Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig 2020-2021 sezonunun ilk yarısında 108 Türk uyruğu dışından olan oyuncu forma giydi.

İlk devresinde tam 38 farklı milletten yabancı oyuncunun ter dökmüş olduğu Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’de, Nijerya’dan 12 futbolcu, Senegal’den 10 futbolcu, Brezilya ile Fildişi Sahili’nden ise 7’şer futbolcu ter döktü.

Statü gereği kadrolarında en çokça 10 yurt dışı kökenli futbolcu bulundurabilen ve bu adlardan 6’sına müsabaka ekibine yer verebilen Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig ekipleri, sahada aynı anda 5 yabancı oyuncuyla karşılaşmaya çıkabiliyor. Altınordu ve Bursaspor’un yalnızca yerli futbolculara talih verdiği ligde öteki 16 takım ilk yarı süresince 108 değişik yabancı adı sahada ter döktü. 

Altay’ın 9 yabancıyla oynadığı ligde, Adana Demirspor, Adanaspor, Aydeniz Et Balıkesirspor, Bereket Sigorta Ümraniyespor, Giresunspor ve Tuzlaspor 8’er, Ankaraspor, İstanbulspor, Menemenspor, Royal Hastanesi Bandırmaspor 7’şer, Ankara Keçiörengücü, Beypiliç Boluspor ve Yılport Samsunspor 6’şar, Akhisarspor 5, Eskişehirspor 2 da yabancı futbolcuya talih verdi.

FUTBOLCULAR VE ÜLKELER

İlk devresinde tam 38 farklı milletten yabancı oyuncunun ter dökmüş olduğu Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’de, Nijerya’dan 12 futbolcu, Senegal’den 10 futbolcu, Brezilya ile Fildişi Sahili’nden ise 7’şer futbolcu ter döktü.

Bu ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan 6 futbolcu, Gana, Hırvatistan, Kamerun 5 futbolcu, Arnavutluk, Mali, Portekiz 4 futbolcu, Kosova 3 futbolcu, Benin, Fransa, Hollanda, Polonya, Slovenya gibi ülkeler 2 futbolcu, Almanya, Fas, Gambiya, Gine, Güney Afrika, İspanya, İsrail, İtalya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, İzlanda, Liberya, Litvanya, Panama, Suriye, Burkina Faso, Büyük Britanya, Togo ve Venezuela gibi ülkeler ise 1 futbolcu ile takip etti.

YABANCI OYUNCULARIN PERFORMANSLARI

Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’in ilk devresinde forma şansı yakalayan yabancı oyunculardan, Adana temsilcisi Adana Demirspor’da Emilijus Zubas ve Menemenspor’da Gentian Selmani bütün karşılaşmalarda 90’ar dakika sahada kalma başarısını gösterdiler. Ligin ilk devresinde toplam 139 kez topu ağlarla buluşturan yabancı futbolcular içinde, İzmir temsilcisi Altay’dan Marco Paixao 12 kez ağlarla buluşturarak bu alanda zirvede yer aldı.