Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’in Durumu

Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’in ilk üç takımının durumuna bakmadan önce Kahramanmaraş depremi sonrası Süper Lig’den çekilen depremzede takımlar olmuştu. TFF 1. Ligi’nde de aynı durum yaşanmış ve TFF 1. Ligi’nde oynayan depremzede Yeni Malatyaspor kalan sezondan çekilme kararı aldı. Süper Lig’de takımların korunan hakkı TFF 1. Ligi’ndeki Yeni Malatyaspor içinde geçerli olup hakları korunmaya alındı.

Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’in İlk 3 Takımı

TFF 1. Lig’in ilk üçüne bakıldığında sıralama şöyle, 1. sırada Samsunspor 42 puanla yer alıyor. 2. sırada 41 puan ile Eyüpspor yer alıyor. 38 puan ile 3. sırada Bodrumspor yer alıyor. İlk üçte olan Eyüpspor ve Bodrumspor henüz 22. maçlarını Samsunspor’un oynadığı gibi oynayamadılar. Bunun sebebi ise Kahramanmaraş depreminin yaşandığı gün olan maçların ertelenmiş olmasıydı. Ardından tüm spor müsabakalarının durdurulması ile TFF 1. Lig’i de mecburi ara vermiş oldu.

TFF 1. Lig’in ilk üç takımının arasında 1, 3 ve 4 puan bulunmakta. Lider olan Samsunspor’un son 5 haftasına baktığımızda 4 galibiyet ve 1 beraberlik yaşadığını görüyoruz. Eyüpspor’un ise son 5 maçına baktığımızda 3 mağlubiyet, galibiyet ve 1 beraberlik yaşadığını görüyoruz. Üçüncü olan Bodrumspor’a geldiğimizde ise son 5 haftasında 3 galibiyet, 1 mağlubiyet ve 1 beraberlik yaşadığını görüyoruz. 23 haftalık puan durumu böyle iken Samsunspor’un detaylı incelemesinde 19. hafta maçında Samsunspor ev sahipliği yaparak Adanaspor’u ağırlamıştı. Bu karşılaşmanın sonucunda Samsunspor, 2- 1 galip gelmiş ve Adanaspor’u evine mağlubiyet ile uğurlamıştı. 20. haftasında ise Samsunspor- Altay maçı gerçekleşmiş ve yine ev sahibi Samsunspor olmuştu. Bu karşılaşmanın sonucu da 2- 1 Samsunspor galibiyet kazanmıştı.

21. hafta mücadelesinde Samsunspor misafir edilmişti. Eyüpspor– Samsunspor karşılaşması ise 4- 1 Samsunspor’un galibiyet ile sonuçlanmıştı. Samsunspor’un ev sahipliği yaptığı 22. hafta karşılaşmasında rakibi BB Erzurumspor olan mücadelenin sonucu 2- 1 galibiyet ile Samsunspor olmuştu. Kahramanmaraş depremi öncesinde son 23.hafta maçına çıkan Samsunspor, o hafta Manisa FK’nün sahasına misafir olmuştu. 1- 1 biten maçta 4 haftadır galibiyet alan ve bunu seriye bağlayan Samsunspor, bu karşılaşma ile serisini bozmuş ve beraberlikle evine dönmüştür.

19. hafta maçına çıkan Eyüpspor, Keçiörengücü’nün sahasına konuk olmuştu. Bu karşılaşma 2- 1 Eyüpspor’un mağlubiyeti ile sonuçlandı. 20. hafta maçına giden Eyüpspor, Denizli’ye gitmişti. Denizlispor- Eyüpspor karşılaşması 1- 0 Eyüpspor galibiyeti ile sonlandı. 21. hafta maçında ev sahipliği yapan Eyüpspor, Samsunspor’u ağırlamış ve 4- 1 mağlup olmuştu. 22. hafta maçı, ligden çekilmiş olan Yeni Malatyaspor- Eyüpspor karşılaşmasında ise 2- 1 Eyüpspor mağubiyeti ile bitti. 23. hafta Kahramanmaraş depreminin gününe denk gelen Eyüpspor- Bodrumspor karşılaşması ise ertelendi. Yeni tarihi TFF tarafından açıklanan maç, 28 Şubat Salı günü gerçekleşecek.

Bodrumspor’un Son 5 Haftası

19. hafta Göztepe sahasına konuk olan Bodrumspor, 1- 0 galibiyetle ayrılmıştı. 20. haftada Yeni Malatyaspor’a misafir olan Bodrumspor, 3- 1 galibiyetle evine döndü. 21. haftada Bodrumspor’un ev sahipliğinde Keçiörengücü’nü ağırlayan takım 2- 1 mağlup olmuştur. 22. haftada Adanaspor- Bodrumspor karşılaşmasında 2- 1 galibiyet ile evine dönmüştü.