Türkiye Futbol Federasyonu Beklenen Kararı Açıkladı

Bu sezon Türk futbolu adına tarihin en karanlık dönemlerinden biri yaşandı ve ne yazık ki Türkiye Futbol Federasyonu da bu karanlık tablonun ressamlarından biriydi. Nihat Özdemir yönetimindeki federasyonun aldığı ve alamadığı kararlar, MHK’nın hakemlere çektiği operasyon, yayın ihalesindeki aksama ve gelirlerin bir türlü düzenlenememesi gibi durumlar yeni bir yönetimin de göreve gelmesine neden oldu. Bununla birlikte Mehmet Büyükekşi yönetimindeki federasyon ilk önemli kararını açıkladı ve yabancı sınırının geçen sezonki gibi kalacağını duyurdu.

Türk Futbolunun Karanlık Günleri

Bu sezon Türk futbolu adına birçok kırılmanın yaşandığı ve en azından şu anlık tabloda futbolun olabildiğince geriye gittiği bir sezon olarak kayıtlara geçti.

Anadolu takımlarının başta Süper Lig şampiyonu Trabzonspor ve Türkiye Kupası şampiyonu Sivasspor olmak üzere fark yarattığı sezonda genç teknik adamlar da oldukça revaçtaydı. Bununla birlikte İstanbul devlerinin yaşadığı gerileme, diğer Anadolu kulüplerinin yaşadığı mali krizler de uzun süre konuşulacak cinsten.

Öte yandan Milli Takım adına da durumlar pek iyi gitmedi. Kırmızı Beyazlı takımımız katıldığı uluslararası turnuvalarda erken havlu atmanın hüznünü yaşadı ve ne yazık ki bizlere de yaşattı. Ancak tüm bu durumların alt alta sıralanıp toplanmasıyla ortaya çıkan tabloda net bir şekilde görüldü ki asıl sorumlu Türkiye Futbol Federasyonu’ndan başkası değildi.

Futbolu yönetmek konusunda oldukça eksik ve hatta kimi zaman ilgisiz kalan Nihat Özdemir federasyonu, tarihin en başarısız dönemlerinden birini yaşattığı Türk futbolunda belki de geri dönülmesi veya tedavi edilmesi zor yaralar açtı.

Özdemir’in koltuğundan kalkmasına neden olansa MHK’nın 8 Mart tarihinde Türk futbol tarihinin en büyük skandalları arasına girmeye aday kararı oldu. Ferhat Gündoğdu başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu içlerinde Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerin de yer aldığı bir listeye artık görev verilmeyeceğini açıklayınca taşlar yerinden oynamıştı.

Tüm bunlarla birlikte artık Federasyon’un yeni bir başkanı var ve Mehmet Büyükekşi futbola 1 sene liderlik edecek. Bu bağlamda ilk önemli kararını da açıklayan Büyükekşi federasyonu, yabancı kuralının sabit kalmasında karar kıldı.

Plan Böyle Yapılmaz

Niye geldiği de niye sabit kaldığı da bir tek futbolun aktörleri tarafından daha iyi anlaşılabilen yabancı kuralının sabit kalmasından sonra en azından takımların eli biraz daha rahatlamış oldu. Kulüpler artık gelecek sezona dair planlar yaparlarken 1 oyuncu daha az göndermek zorunda kalacaklar ve bu onlara fesih bedeli ödememe konusunda bir ferahlık sağlayacak.

Tüm bunlarla birlikte Federasyon’a kim gelirse gelsin futbolun böyle yönetilemeyeceği de böyle yönetilen futbolun da kimseye faydasının olmayacağı da ortada. Basketbol, voleybol ve diğer spor alanlarında bu kadar başarılı performans sergilenirken kimse bu kadar kaotik bir futbol atmosferini solumak zorunda da değil.