Türkiye Futbol Federasyonu’nda İstifa Depremi

8 Mart tarihinde MHK tarafından 13 hakeme dair alınan karar sonrası Türkiye Futbol Federasyonu ile alakalı sorgulamalar artmış ve bu krizin yönetimiyle alakalı sıkıntılar Nihat Özdemir başta olmak üzere pek çok yöneticinin baskılanmasına neden olmuştu. Uzun bir süreden beri gerekliliğinden söz edilen ancak kimsenin pek de beklemediği gelişme yaşandı ve Nihat Özdemir 4 Nisan tarihinde yaptığı açıklamayla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’ndan istifa ettiğini açıkladı. Bununla birlikte en üst kademeden gelen bu istifa depreminden sonra artçı deprem olarak da MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg çok sert bir açıklamayla istifa ettiğini açıkladı.

Bitmeyen Kaos

Türk futbolu tarihinin en kaotik dönemlerinden birini geçiriyor ve bu durumu yönetmesi gereken Türkiye Futbol Federasyonu ile federasyona bağlı kurulların hareketleri de kaosun çok daha büyümesine neden oluyor.

Futbol tarihimize skandal olarak geçecek bir karar 8 Mart tarihinde duyurulmuş ve aralarında Cüneyt Çakır ile Fırat Aydınus gibi hakemlerin de yer aldığı 13 hakemin klasman düşürüldüğü MHK tarafından açıklanmıştı.

Tamamen hukuksuz olarak alınan bu karar federasyonun bir başka kurulu olan Tahkim Kurulu tarafından bozuldu ve hakemlerin açtığı davada haklı olduklarına karar verildi. Bu hakemler bozulan karardan sonra görevlerine geri dönemediler ancak bir kurulunun ak dediği karara diğerinin kara dediği federasyonda beklenen istifa 4 Nisan tarihinde geldi.

Uzun bir süreden bu yana federasyon başkanlığı görevini istemediği dile getirilen Nihat Özdemir, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’ndan istifa etti. Özdemir’in yerine federasyonun en tartışmalı ismi olan Servet Yardımcı’nın vekillik edeceği açıklanırken federasyon içerisinde işlerin yolunda gitmediğinin en net şekilde anlaşıldığı gelişme ise MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg’in istifası oldu.

Zehir Zemberek

Beşiktaş’ı çalıştırdığı dönemde Sergen Yalçın’ın hedeflerinden biri haline gelen Uilenberg, yine 4 Nisan tarihinde zehir zemberek bir açıklama yaparak MHK’daki görevinden istifa ettiğini açıkladı. MHK’nın 8 Mart tarihli kararını Türk futbolunun en kara günü olarak nitelendiren 71 yaşındaki Uilenberg, bu kararı alan ve Tahkim Kurulu tarafından bozulan karara rağmen hukuksuz bir şekilde hakemlere görev vermeyen MHK ile çalışamayacağını dile getirdi.

Konuyla alakalı olarak yaşanan süreçte yaptıklarını açık bir dille anlattığı açıklamasında bu zihniyete sahip bir MHK’nın varlığına rağmen TFF’nin birçok personelinin ses dahi çıkarmamasını anlaşılamaz bulan Jaap Uilenberg, Tahkim Kurulu’nun aldığı kararın ise yerinde olduğunu ifade etti.

Peş peşe gelen bu istifalar futbol gündemine bomba gibi düşerken konunun ana muhatabı olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’dan hakkındaki tüm bu suçlamalara tatmin edici ve hukuki dille kabul edilebilir bir açıklama gelmiş değil.

Tüm bu gelişmelerden sonra neler yaşanacağını kestirebilmek hiç kolay değil ve Türk futbolu da genel olarak iyi bir noktaya gitmeyecek gibi görünüyor.