Türkiye Futbol Milli Takımı Cebelitarık Karşısında

Dünya Kupası Grup Elemeleri Müsabakalarında iyi bir başlangıç yapmasına rağmen aldığı kötü sonuçlarla birlikte avantajını kaybeden Türkiye Futbol Milli Takımı, 13 Kasım tarihinde grubun en zayıf halkası olan Cebelitarık’ı ağırlayacak.

Dünya Kupası biletini almak açısından çok düşük bir şansı olduğu düşünülen Türkiye Futbol Milli Takımı, bu şansını devam ettirmek istiyorsa ilk olarak Cebelitarık karşısında iyi bir galibiyet almalı.

Tünelin Ucu Karanlık

Dünya Kupası bileti alabilmek adına oynanan maçlara iyi bir başlangıç yapan Türkiye Futbol Milli Takımı, gelişen süreçte tepetaklak oldu ve teknik direktör Şenol Güneş’i görevden alarak yerine Stefan Kuntz getirildi.

Stefan Kuntz ile birlikte çıktığı 2 maçta 1 galibiyet 1 beraberlik alan Türkiye Futbol Milli Takımı Cebelitarık karşısında çıkacağı maçtan iyi bir skorla ayrılmayı ve Norveç ile Hollanda’nın rakipleriyle oynadığı maçlarda puan kaybı yaşamasını bekleyecek.

Eğer iki rakip de fire vermeden devam ederse, Türkiye’nin kaderi Karadağ’da oynayacağı son maçla birlikte belli olacak. Karadağ karşısında mutlak galibiyet parolasıyla sahaya çıkacak olan Ay-Yıldızlılar, bu maçtan galibiyet alsa bile Hollanda ile Norveç arasında oynanacak maçtan kendi lehine bir sonuç çıkmasını bekleyecek.

Tüm bu ihtimaller her ne kadar düşük olursa olsun 2016 Avrupa Şampiyonası’nda da son anda turnuvaya katılan Milliler, bu nedenle umudunu kaybetmeden ellerinden geleni yapmak istiyorlar.

En Zayıf Halka: Cebelitarık

İlk resmi maçına 2013 senesinde Slovakya karşısında çıkan Cebelitarık Futbol Milli Takımı, eski bir federasyona sahip olmasına rağmen yaşanan siyasi sorunlar ve ayrılıklar neticesinde FIFA ve UEFA üyesi kabul edilmek konusunda sıkıntılar yaşamıştı.

2013 senesiyle birlikte üyeliği kabul olan Cebelitarık Futbol Milli Takımı, büyük çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan bir kadroya sahip ve bu nedenle Milli Takımlar arasında en kötü yere sahip olan takımlardan birisi.

2020 Dünya Kupası elemelerinde Milli Takımımız ile birlikte G grubunda yer alan Cebelitarık, çıktığı 8 maçtan da mağlubiyetle ayrılırken, oynanan maçlarda 3 gol attı ve toplamda 34 gol yedi.

Birçok oyuncusunun asıl mesleğinin dahi futbolculuk olmadığı bilinen Cebelitarık Futbol Milli Takımı ile Türkiye Futbol Milli Takımı arasında grup aşamasında oynanan ilk maç, Türkiye’nin ikinci yarısında bulduğu gollerle 3-0 kazandığı maç olmuştu.

Hatırlanacağı üzere bu Türkiye Futbol Milli Takımı’nın bu maçın ilk yarısında gösterdiği kötü futbol eleştirilere neden olmuş, maçın daha başında penaltı kaçıran Enes Ünal’a sert yorumlar yapılmıştı. Yine bu maçla alakalı olarak Dünya Kupası Elemelerinde ikili averaj kuralının olmaması nedeniyle gole olan ihtiyaç vurgulanmış ve Şenol Güneş’in yaptığı kadro tercihleri beğenilmemişti.

Cebelitarık Futbol Milli Takımı, Türkiye’ye konuk olduğu maçtan sonraki maçını ise Letonya karşısında oynayacak. İki takım bu zamana kadar sadece 1 kere karşılaştı ve Letonya’nın galibiyetiyle sona erdi.