TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÖDÜL KAZANDI

Dünyanın en prestijli yüzme internet sitelerinden SwimSwam tarafınca verilen 2020 Swammy Ödülleri’nde “Ulusal Gelişim Ödülü”nü Türkiye’ye verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya göre, ulusal yüzücülerin 2020 yılı süresince elde etmiş olduğu tarihi başarılar, internasyonal yüzme topluluğu tarafınca dikkatle takip ediliyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun göreve başladığı andan itibaren gerçekleştirdiği titiz çalışmalar sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca genç, yüzme branşıyla haşır neşir oldu ve bir çok genç bu spora kazandırıldı.

Bu çalışmaların sonucunda ulusal yüzücülerin 2020 senesinde elde etmiş olduğu başarılar, internasyonal yüzme toplumunun da dikkatini çekti ve dünyanın en prestijli yüzme internet sitelerinden SwimSwam tarafınca verilen 2020 Swammy Ödülleri’nde “Ulusal Gelişim Ödülü”nün sahibi Türkiye oldu.

Sitede yer edinen, ulusal sporcuların son dönemde elde etmiş olduğu rekorların ve Türkiye’nin yüzme branşında altyapıya verdiği desteğin dikkatle vurgulandığı haberde, yüzücülerin 2020 yılındaki performansları analiz edildi.

Bu sene elde etmiş olduğu derecelerle yüzme dünyasının dikkatini çeken ulusal yüzücü Emre Sakçı’dan övgüyle bahsedilen makalede, “Emre Sakçı, Türkiye için bir sene aradan sonrasında muhtemelen en kayda kıymet çıkış oldu. Uluslararası Yüzme Ligi’nde yer edinen 23 yaşındaki yüzücü, 25.74’lük derecesiyle erkekler kısa kulvar 50 metre kurbağalamada birinci oldu ve Türkiye rekorunu kırdı.

100 metre kurbağalamada ise 55.74’lük derecesiyle de üstün dereceli kırdı. 100 metre kurbağalamada, 2020’den önceki en iyi zamanından nerede ise bir saniye daha iyiydi.” ifadelerine yer verildi.

BAKAN KASAPOĞLU AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Bakan Kasapoğlu: “Milli yüzücülerimizle gurur duyuyoruz” Açıklamada görüşlerine yer verilen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüzmede tarihe geçecek bir yıla tanıklık etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Milli yüzücülerin 2020 senesinde elde etmiş olduğu başarılara ve kırdıkları rekorlara ilişik değerlendirmelerde bulunan Bakan Kasapoğlu, “Yüzmede tarihe geçen bir yıla tanıklık etmenin gururunu yaşıyoruz.” ifadesini kullandı. Milli yüzücülerin 2020 yılı süresince büyük başarılara imza attığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Sporcularımız, elde ettikleri derecelerle başta Tokyo 2020 olmak suretiyle önümüzdeki internasyonal organizasyonlarda ne kadar iddialı olabileceklerini tüm dünyaya kanıtladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu, laflarını şu şekildeki tamamladı: “Milli sporcularımızın başarılarının dünya yüzme topluluğu tarafınca da yakından takip edildiğini görüyoruz. Kazanılan başarılar rastlantı değil. Ülkemizin sporcu altyapısına, doğru alıştırmacı metotlarına ve internasyonal standartlardaki tesislere haiz olması, bu güzel tablonun en büyük sebepleri.

Öte yandan, yüzme havuzu olmayan bölgelerde kurulan sportif inovasyon ürünleri de binlerce gencin süratli bir halde yüzme öğrenmesine ve havuzlara erişim sağlamasına aracılık ediyor.

Milli yüzücüler ise Bakanlığın geleceğin olimpiyat şampiyonlarının yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçirdiği Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nde yeni rekorlara imza atmak için çalışmalarını hummalı halde sürdürüyor.

MİLLİ SPORCULARIMIZIN PERFORMANSLARINA YER VERİLDİ

Milli yüzücüler Yiğit Aslan, Mert Kılavuz, Beril Böcekler, Viktoria Zeynep Güneş’in derecelerinden de bahsedilen haberde, Merve Tuncel’in kadınlar 1500 metre serbestte 15:45.29’luk derecesiyle kısa kulvar dünya gençler rekorunu egale ettiğine dikkat çekildi.

Yüzücülerin çalışmalarına ev sahipliği yapan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri ile alakalı da değerlendirmelerin yer almış olduğu makale, şu şekildeki tamamlanıyor: “Türk sporcular, son üç yılda, toplam 90 yüzme yarışının 54’ünde milli rekorlar kırdı. Bu, bir sonraki olimpiyat döngüsünde dünya sahnesine çıkmaya hazır gözüken bir ülke için oldukça süratli bir yükseliş.”