Türkiye Puan Sıralamasında Yükseliyor

Temsilcilerimizin birkaç sezondur Avrupa’da gösterdiği kötü performans nedeniyle UEFA Ülke Puanı sıralamasında bir hayli gerileme yaşayan ve geçtiğimiz sezonu ilk 10’un dışında bitirdiği için Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılımcı gönderme şansını kaybeden Türkiye için bu sezon da oldukça kritik bir önem taşıyor. Bu sezon Avrupa Kupalarına 5 temsilci gönderen Türkiye’nin ülke puanı Sivasspor, Trabzonspor ve Beşiktaş’ın elenmesiyle birlikte sadece Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yola devam ettiği düşünüldüğünde artık her bir maçın kulüpler kadar ülke için de kritikleştiği günlere geliniyor.

En İyi Performans Galatasaray’dan

2021/2022 sezonunda son kez Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderen Türkiye, Beşiktaş’ın 5’te 0 çekmesi sonucu elenmesiyle birlikte artık Fenerbahçe ve Galatasaray’ın oynayacağı maçlardan alacağı iyi sonuçları beklemek zorunda. Galatasaray’ın bu sezon oynadığı 5 maçta aldığı 3 galibiyet ve 2 beraberlikle en fazla katkıyı yaptığı ülke puanına Fenerbahçe de aldığı 1 galibiyet ve 2 beraberlik ile katkı yapmayı başardı. Ancak eğer önümüzdeki sezon Avrupa Kupalarına 5 takım göndermek istiyorsak, kat etmemiz gereken mesafe oldukça uzun. Gruplardaki 5’inci maçlar öncesinde UEFA Ülke Puanı Sıralamasında 18’inci sırada yer alan Türkiye, Galatasaray’ın Marsilya karşısında aldığı galibiyet ve tur biletiyle birlikte 16’ıncı sıraya kadar yükseldi. Türkiye’nin önünde 15’inci sırada yer alan Yunanistan ile arasında çok az bir puan farkı bulunmakla beraber, seneye 5 temsilci göndermemiz için ilk 15’e girmemiz şart. Bu sezon Trabzonspor ve Sivasspor’un eleme aşamasında elenmesiyle birlikte grup aşamasına Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’dan oluşan 3 takımla katıldığımız Avrupa kupalarının grup aşamasında alınan toplam 4 galibiyetin 3’ü Galatasaray’dan geldi.

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde Mücadeleye Devam

25 Kasım 2021 tarihinde oynanan 5’inci hafta müsabakaları sonucu Galatasaray yoluna UEFA’da, Fenerbahçe ise Konferans Ligi’nde devam etmeye hak kazandı. Galatasaray, eğer grubunu lider tamamlarsa direkt son 16 turuna katılmaya hak kazanacak ve bu sayede ülke puanına ekstra katkıda bulunacak. Fenerbahçe’nin ise yola devam edebilmesi için ilk olarak Konferans Ligi’nin grup aşamalarında 2’inci olan takımlardan birisiyle yapacağı eleme maçlarında başarılı olması gerekiyor. UEFA Avrupa Ligi gruplarında 3’üncü olan 8 takım ile Konferans Ligi gruplarında 2’inci olan 8 takımın eşleşmesiyle ortaya çıkacak olan eleme aşamasında başarılı sonuç alması durumunda son 16’ya katılmaya hak kazanılırken, UEFA Avrupa Ligi’nde de durum benzer şekilde seyredecek. Şampiyonlar Ligi gruplarında 3’üncü olan takımlar ile UEFA Avrupa Ligi gruplarında 2’inci olan takımlar arasında oynanacak maçlar neticesinde UEFA Avrupa Ligi’nde son 16 turuna katılmaya hak kazanacak 8 takım belli olacak. UEFA Avrupa Ligi’nde alınan başarılı sonuçların ülke puanına katkısı Konferans Ligi’nden daha fazla ve Galatasaray’ın eleme oynayıp şansını riske etmemesi için gruptan lider çıkması oldukça önem taşıyor.