Türkiye ve İtalya EURO 2020’de Karşı Karşıya

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Grubu’nda mücadele edecek olan A Milli Futbol Takımı’mızın rakipleri İtalya, İsviçre ve Galler olacak. Türkiye, EURO 2020 grup müsabakalarında ilk olarak 11 Haziran Cuma günü İtalya ile karşı karşıya gelecek.

Stadio Olimpico’da oynanacak olan bu maç TSİ 22:00’da başlayacak. Avrupa Şampiyonası tarihinde İtalya Milli Futbol Takımı’nın bir şampiyonluğu bulunuyor. İtalya’nın elde ettiği bu şampiyonluğun hikayesinde ise hiç beklenmedik bir olay yer alıyor. Bilindiği üzere Avrupa Şampiyonası’nın önceki dönemlerinde farklı bir format uygulanıyordu. EURO 2020 heyecanı tüm dünyayı ve milli takımları sardı.

Geçmişte uygulanan formata göre takımlar, ilk olarak grup aşamasında mücadele ediyor ve daha sonra çeyrek finale çıkarak rakiplerini elemeye çalışıyorlardı. Çeyrek finalde rakibini eleyen takım, yarı finale yükseliyor ve başka bir deyişle Avrupa Şampiyonası EURO 2020’de mücadele etmeye hak kazanıyordu. Çünkü geçmişte Avrupa Şampiyonası, yarı final turunda resmi olarak başlamış oluyordu.

1968 Avrupa Şampiyonası’nda İtalya’nın Serüveni

1968 Avrupa Futbol Şampiyonası, yukarıda bahsedilen formatta başlamıştı. O dönemde İtalya, grup maçlarında İsviçre, Güney Kıbrıs ve Romanya ile karşı karşıya gelmişti. Kadrosundaki Luigi Riva ve Alessandro Mazzol gibi efsane oyuncularla gruptaki tüm rakiplerini yenmeyi başaran İtalya, çeyrek finale yükselmeyi başarmıştı. Çeyrek finale yükselen İtalya, bu turda Bulgaristan ile kozlarını paylaşmıştı.

Bu turda İtalya, deplasmanda oynadığı ilk maçı 3 – 2’lik skorla kaybetmesine rağmen rövanş maçında kendi evinde Bulgaristan’ı 2 – 0’lık skorla mağlup ederek yarı finale adını yazdırmayı başarmıştı. Yarı finale kalan diğer takımlardan Yugoslavya, rakibi İngiltere’yi yarı finalde elemeyi başarmıştı. İtalya’nın rakibi ise o dönemin güçlü takımlarından Sovyetler Birliği olmuştu. Yugoslavya’nın finaldeki rakibi büyük merak konusu olmuştu.

Finalisti Yazı Tura Atışı Belirledi

İtalya ve Sovyetler Birliği’nin yarı finaldeki maçı 0 – 0 sona erdi. Mücadelenin uzatma dakikalarında da takımlardan gol sesi çıkmadı ve eşitlik bozulmadı. Günümüzde böyle bir durumda uzatma dakikalarından seri penaltı atışları uygulanmakta. Fakat geçmişte o turnuvanın kuralları seri penaltı atışlarını kapsamıyordu. Böylelikle İtalya ve Sovyetler Birliği arasındaki karşılaşmanın galibini ve turnuvanın finalistini belirlemek için ilginç bir yol izlendi. Kazananı yazı tura atışı belirledi.

Yazı tura atışını kazanan taraf ise İtalya oldu. İlginç bir yöntem ile finale yükselen İtalya, kupayı kazanmak için Yugoslavya’ya rakip oldu. Finalde iki takımın mücadelesi karşılıklı atılan gollerle 1 – 1 sona erdi. Fakat UEFA, bu kez yazı tura atışı yerine başka bir format uyguladı. UEFA’nın kararına göre bu maç, 2 gün sonra tekrar oynandı. Bu tekrar maçını ise İtalya, Luigi Riva ve Pietro Anastasi’nin golleri ile 2 – 0 kazanarak 1968 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kupayı müzesine götürmeyi başardı.