Türkiye’de Olimpik Sporların Öncüsü: Selim Tarcan

Türkiye’de olimpik sporların öncüsü olan Selim Sırrı Tarcan’ın hayat hikayesine hep birlikte kısa bir bakış atalım. Tarcan 1874 yılında bugün Yunanistan sınırlarında bulunan Yenişehir’de (Larissa) miralay Yusuf Bey ile Zeynep Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Yusuf Bey’in 1876 Karadağ Muharebelerinde şehit düşmesi üzerine 2 yaşında babası kaybeden Tarcan, ailesi ile İstanbul’da asker olan dayısının yanına yerleşti. Bir süre sonra dayısını da II. Abdülhamit’e muhalefeti nedeni ile sürgüne gönderildi ve Selim Tarcan Galatasaray lisesine yatılı öğrenci olarak yazıldı. Galatasaray Lisesi’nde 8 yıl eğitim alan Selim Sırrı Tarcan daha sonra Askeri Mühendislik Okulunu bitirdi.

Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyetini Kuran İsim

İzmir’de beden eğitimi öğretmenliği yapan Tarcan, burada tenis, halter, disk atma, boks, eskrim, güreş, yüzme, bisiklet ve futbol gibi sporlarla uğraştı. Selim Sırrı Tarcan, Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyetini kuran isim olarak tarihe geçti.

Selim Sırrı Tarcan, Türkiye’de voleybol ve boksun kurucusu olarak kabul ediliyor. İsveç Kraliyet Askeri Beden Eğitimi ve Jimnastik Akademisine 1909’da başlayan ve 2 yıl süren eğitimi tamamlayan Tarcan, Türkiye’ye döndükten sonra yeniden beden eğitimi öğretmeni olarak çalışmaya devam etti.

Selim Sırrı Tarcan, yaşamı boyunca 58 kitap, 2 bin 500 makale yazıp, bin 520 konferans veren Tarcan, Türkiye’de voleybol ve boks sporlarının kurucusu olarak biliniyor. Selim Sırrı Tarcan, kurucusu olduğu Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinde (TMOK) 1923-1927 yıllarında başkanlık görevine devam etti.

Ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kuruldu

31 Temmuz 1922’de ise İstanbul’da Ali Sami Yen başkanlığında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ) kuruldu. TİCİ’de Burhan Felek ikinci başkan, Selim Sırrı Tarcan başdanışman olarak görev yaptı. Bu gelişmeden sonra Selim Sırrı Tarcan, kurulalı ancak iki ay olan Kaim Cihan Müsabakalarına İştirak Cemiyetini feshetti.

Selim Sırrı Bey, TİCİ yöneticileri ile birlikte çalıştı ve 29 Ekim 1923 Çarşamba günü Cumhuriyet’in ilan edilmesinin hemen ardından yeni komiteyi oluşturdu. 2 Kasım 1923 Pazar günü Türkiye Milli Olimpiyat Cemiyeti olarak ilk toplantı yapıldı. Zaman içerisinde birkaç kez değişime uğrayan Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesinin nihai adı 1923 yılında belirlendi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak resmileşti.